Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nic nie da tyle szczęścia, co pizza

Nic nie da tyle szczęścia, co pizza
Pizza jest dobra na wszystko! (Fot. Getty Images)
Pizza to potrawa, która ze wszystkich daje najwięcej szczęścia - takiego zdania jest blisko połowa Włochów. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że pizzę szczególnie kochają kobiety.
Reklama

Sztandarowe danie włoskiej kuchni pokonało makaron i dania z grilla. Sondaż przeprowadzono z okazji przypadającego w środę Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Miłośnikami pizzy, co także odnotowano w analizie ankiety Instytutu Badania Opinii Doxa, są również tzw. millenialsi, czyli osoby w wieku do 25 do 34 lat. Lubi ją 60 procent z nich.

Makaron daje poczucie szczęścia jednej trzeciej Włochów. Na trzecim miejscu w rankingu dań wywołujących takie uczucie jest grillowane mięso i ryby. Czwarte są lody, które uszczęśliwiają jedną piątą mieszkańców Italii, a na dalszych - sery i wędliny.

Dwie trzecie rodzin wybiera klasyczną margheritę, która we wszystkich rankingach pokonuje wszelkie inne odmiany.

Danie to, jak już wcześniej ustalili badacze, kojarzy się z radością, spotkaniami w gronie przyjaciół i rodziny; dlatego też jej wyjątkowy zapach, smak i koloryt wywołuje same pozytywne uczucia.

Przypomina się, że całą gamę tych pozytywnych uczuć nazwano w Ameryce “pizza experience".

Jest też naukowe wytłumaczenie tego zjawiska. Ustalono, że połączenie jej składników stymuluje część mózgu, która daje poczucie szczęścia.

We Włoszech znane są też inne wyniki badań, wskazujące na podstawie przeprowadzonego eksperymentu, że osoby, które jedzą pizzę, są bardziej wydajne w pracy. Podobny wpływ ma ona też na uczniów i studentów oraz ich wyniki w nauce.

Nie wolno przy tym zapominać o złotej regule: lepiej nie przesadzać z jedzeniem tej smakowitej dawki szczęścia.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.06.2019
GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

Sport


Reklama