Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy potwierdzili, że humbaki uczą się pieśni od swoich krewnych

Naukowcy potwierdzili, że humbaki uczą się pieśni od swoich krewnych
Humbaki to bardzo inteligentne zwierzęta. (Fot. Getty Images)
Humbak, lub jeśli ktoś woli długopłetwiec oceaniczny, wykazuje niezwykłą umiejętność powtarzania dźwięków a w zasadzie pieśni wydawanych przez inne osobniki. Powtarza je z tak zdumiewającą dokładnością, że naukowcy uznali to za rodzaj przekazu kulturowego.
Reklama
Reklama

"To naprawdę wskazuje na transmisję kulturową na poziomie znacznie wykraczającym poza to, co dotychczas zaobserwowaliśmy u jakiegokolwiek gatunku innego niż człowiek" – przekazała dr Jenny Allen serwisowi Phys.org.

Dr Jenny Allen z Katedry Nauk Weterynaryjnych na Uniwersytecie w Queensland poświęciła śpiewom humbaków pracę doktorską. Analizowała odgłosy wydawane przez wieloryby zamieszkujące wschodnie wybrzeża Australii i okolice Nowej Kaledonii.

Badanie przeprowadzone przy współpracy z Opération Cétacés z Nowej Kaledonii polegało na dokładnej analizie schematów pieśni samców humbaka z obu rejonów w latach 2009-2015, aby na tej podstawie zbadać, w jaki sposób kultura przenika między populacjami. Dr Jenny Allen twierdzi, że stopień złożoności pieśni został określony za pomocą zarówno liczby dźwięków wydawanych przez wieloryby, jak i długości schematów dźwiękowych.

"Słuchając humbaków z australijskiej populacji, byliśmy w stanie stwierdzić, czy i jak ich pieśni zmieniły się, gdy śpiewały je wieloryby z Nowej Kaledonii" – mówi dr Allen.

"Odkryliśmy, że wieloryby nauczyły się dokładnie je odtwarzać, dźwięk po dźwięku, bez żadnych uproszczeń czy pomijania czegokolwiek. I co roku obserwowaliśmy, jak śpiewają inną pieśń. To znaczy, że humbaki potrafią bardzo szybko nauczyć się całego schematu dźwiękowego od innej populacji, nawet jeśli jest skomplikowany".

Odkrycie dr Allen, opublikowane w magazynie "Scientific Reports", potwierdza tezę, że wieloryby uczą się od siebie nawzajem podczas wspólnych migracji na żerowiska, w tym wypadku na Antarktydę.

"Rzadko zdarza się, aby udało się udokumentować wymianę kulturową na tak dużą skalę u gatunku innego niż człowiek – mówi dr Jenny Allen. "Mamy nadzieję, że to odkrycie stworzy model do dalszych badań nad zrozumieniem ewolucji komunikacji międzykulturowej u zwierząt i ludzi".

Humbaki zostały niedawno skreślone z listy gatunków zagrożonych, ale jak twierdzi dr Allen, ich populacja wciąż wymaga starannego monitorowania, a jej odkrycia mogą w tym pomóc.

"Wiadomo, że dogłębne poznanie gatunku znacznie zwiększa skuteczność metod ochrony i zarządzania populacją" – twierdzi dr Allen.

"Mamy teraz możliwie całościowy obraz zachowań, migracji i interakcji różnych populacji humbaków. W tym także sposobu, w jak przekazują swoją kulturę. Dzięki temu jesteśmy lepiej przygotowani do ochrony tego gatunku przed zagrożeniami, jakie pojawiają się w miarę zmian klimatu i w ogóle naszej planety - zauważa badaczka.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama