Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy odkryli, dlaczego nasz mózg uznaje niektóre widoki za piękne

Naukowcy odkryli, dlaczego nasz mózg uznaje niektóre widoki za piękne
Widok ze szczytu Mnicha w Tatrach Wysokich - chyba nie ma nikogo, kto nie uznałby go za piękny... (Fot. PAP/Grzegorz Momot)
Szczyty gór, zachód słońca nad jeziorem, bezkresne morze, majestatyczny las. Takie krajobrazy u większości z nas wywołują zachwyt. Ale dlaczego uważamy je za piękne? To postanowili zbadać naukowcy z niemieckkiego Instytutu Estetyki Empirycznej im. Maksa Plancka.
Reklama
Reklama

Dlaczego góry, las czy morze wydają się ludziom piękne? Okazuje się, że nawet na tak abstrakcyjne pytanie nauka może poszukiwać odpowiedzi. Postanowili jej udzielić specjaliści z Instytutu Estetyki Empirycznej im. Maxa Plancka. Wyszli oni z założenia, że wszelkie odczucia, których człowiek doznaje, rodzą się w mózgu. Dlatego pokazywali grupie uczestników badania filmiki z pięknymi krajobrazami i jednocześnie analizowali ich mózgi z pomocą techniki rezonansu magnetycznego.

Rezultaty nieco ich zaskoczyły. "Spodziewalibyśmy się, że sygnały związane z doznaniami estetycznymi zaobserwujemy tylko w układzie nagrody. Jednak, wbrew oczekiwaniom, kiedy ochotnicy oglądali materiały wideo, zauważyliśmy tego typu reakcje już w rejonach związanych ze wzrokiem. Aktywacja mózgu nastąpiła zaraz obok rejonów odpowiadających za rozpoznawanie na filmach fizycznych cech, takich jak rozplanowanie sceny, czy obecność ruchu" - opowiada dr A. Ilkay Isik, główna autorka podsumowującej badanie publikacji, która ukazała się w piśmie "Frontiers in Human Neuroscience".

Naukowcy spekulują, że zaobserwowane sygnały mogą odzwierciedlać elementarne formy postrzegania piękna. "Kiedy widzimy coś, co wykracza poza nasze oczekiwania, lokalne regiony tkanki mózgu generują niewielkie atomy pozytywnych odczuć. Połączenie wielu takich zaskakujących sygnałów z różnych części systemu wzrokowego wytwarza doświadczenie przyjemne estetycznie" - wyjaśnia współautor odkrycia dr Edward Vessel.

Jak podkreślają badacze, ich odkrycie nie tylko pomaga zrozumieć naturę piękna, ale także innych istotnych zagadnień, w których ważne jest postrzeganie otoczenia oraz emocje. Może np. wskazać na sposoby, jakimi naturalne środowisko wpływa na samopoczucie człowieka czy pomóc w badaniach nad zdrowiem psychicznym lub sztuczną inteligencją. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama