Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy: "Dążenie do bycia szczęśliwym... unieszczęśliwia"

Naukowcy: "Dążenie do bycia szczęśliwym... unieszczęśliwia"
Osoby, które są za bardzo przywiązane do poczucia szczęścia, paradoksalnie są bardziej podatne na depresję. (Fot. Getty Images)
Dla wielu ludzi szczęście stało się dziś najwyższym dobrem, najbardziej pożądanym stanem, który wszyscy chcemy osiągnąć. Niepotrzebnie, bo pogoń za szczęściem może prowadzić do rozgoryczenia, a nawet depresji.
Reklama
Reklama

Szczęśliwi ludzie są zdrowsi, żyją dłużej, chętniej dbają o siebie. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi stawia sobie za cel osiągnięcie stanu szczęśliwości. Okazuje się jednak, że to dążenie może być zgubne.

Dowodzą tego doniesienia badaczy z University of Reading. Wynika z nich, że osoby, które są za bardzo przywiązane do poczucia szczęścia, zbytnio cenią ten stan, paradoksalnie są bardziej podatne na depresję i częściej wykazują jej oznaki.

"Gdy zbytnio cenisz szczęście, stajesz się zbyt wrażliwy na swoje emocje, a także zmagasz się z regulowaniem ich we właściwy sposób" - wyjaśnia dr Julia Vogt, współautorka badań, które opublikowano w "Journal of Happiness Studies". "To fascynujące, że ludzie, którzy chcą być szczęśliwi, w istocie szczęśliwi nie są" - przyznała na łamach "The Guardian" Vogt.

To prawdopodobnie małe rzeczy sprawiają, że ludzie są szczęśliwi. (Fot. Getty Images)

Jak tłumaczą badacze, może to po części wynikać z nieumiejętności radzenia sobie z emocjonującymi sytuacjami, a także niższą zdolnością przeformułowania myśli lub doświadczeń. Za kolejną przyczynę wskazują również tłumienie emocji.

Innym czynnikiem może być koncentrowanie się na niewłaściwych sposobach dążenia do szczęścia. "Myślę, że większość ludzi wie, co sprawia, że są szczęśliwi i prawdopodobnie nie jest to awans ani bardzo spektakularne rzeczy. To prawdopodobnie małe rzeczy" - zaznaczyła Vogt.

Te doniesienia potwierdzają wcześniejsze obserwacje zawarte w World Happiness Report 2019. Wynika z niego, że w skali od jednego do dziesięciu średni poziom zadowolenia na świecie wynosi zaledwie pięć.

Dane zaprezentowane podczas Global Wellness Summit w 2018 roku wskazują, że najbardziej fundamentalne dla poczucia szczęścia elementy to silne powiązania społeczne i więzi z innymi. W raporcie stwierdzono, że biedniejsze kraje, takie jak Meksyk i Kostaryka, osiągnęły wyższy poziom szczęścia niż bogate np. Stany Zjednoczone. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama