Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nauka Braille'a poprzez zabawę LEGO?

Nauka Braille'a poprzez zabawę LEGO?
Producent klocków LEGO chce zwiększyć znajomość Braille'a wśród dzieci. (Fot. Getty Images)
To angażująca i dająca mnóstwo radości metoda nauczania i narzędzie do nauki - tak edukacyjne klocki do nauki czytania metodą Braille'a ocenia Stine Storm z LEGO Foundation.
Reklama
Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie aż 19 milionów dzieci ma zaburzenia widzenia - wśród nich około 1,4 miliona cierpi na nieodwracalną utratę wzroku. W Stanach Zjednoczonych czytać alfabetem Braille'a uczy się jedynie 10 proc. niewidomych dzieci (w latach 50. XX wieku była ich ponad połowa).

Jednak - według American Printing House for the Blind - trend ten powraca, a społeczeństwo odzyskuje wiarę w znaczenie nauki Braille'a, pomimo istnienia zaawansowanych cyfrowych pomocy dla niewidomych. Okazuje się też, że dzieci niepełnosprawne często napotykają trudności w systemie szkolnym, ponieważ placówkom brakuje odpowiednich zasobów.

M.in. dlatego producent znanych na całym świecie klocków postanowił opracować specjalną edycję tego typu zabawek. Jak przekonuje Stine Storm z LEGO Foundation - która ma na celu budowanie takiej przyszłości, w której nauka poprzez zabawę umożliwi dzieciom kreatywność, zaangażowanie, chęć i zdolność uczenia się przez całe życie - klocki LEGO Braille ściśle łączą się z filozofią firmy, która chce uczyć poprzez zabawę.

"To angażująca i dająca mnóstwo radości metoda nauczania i narzędzie do nauki. Pomagają motywować dzieci, by rozwijały swe kluczowe umiejętności właśnie w najbardziej efektywny i intuicyjny dla nich sposób, czyli poprzez zabawę" - zauważa Storm.

Jak podaje, istniejące obecnie materiały do nauki metodą Braille'a oferują dzieciom bardzo ograniczoną elastyczność, natomiast specjalne klocki opierają się na tym samym systemie, jak wszystkie inne elementy LEGO.

"Dlatego dzieci mogą łatwo bawić się literami i cyframi, budować na boki, do góry i trójwymiarowo - tak jakby się bawiły klockami. Dzięki temu dzieci często nawet nie zauważają, jak w zabawie przełamują niektóre bariery i lęki, z jakimi mogą się zetknąć podczas nauki metodą Braille'a" - tłumaczy PAP Life Storm.

Wyraża też nadzieję, że wprowadzając te edukacyjne klocki, jako nowe narzędzie, będące odpowiednią platformą do nauki bardzo złożonego języka metodą Braille'a poprzez zabawę nawet dla najmłodszych dzieci, mniej dzieci pozostanie w tyle na wczesnych etapach nauki i rozwoju.

"To także wszechstronne narzędzie pozwalające dzieciom niewidomym i niedowidzącym uczyć się razem z rówieśnikami, dlatego mamy wielkie ambicje, aby ten produkt zapewniał większą integrację i radosne możliwości nauki" - kwituje Storm.

Koncepcja specjalnych klocków po raz pierwszy została zaproponowana LEGO Foundation w 2011 roku przez duńskie stowarzyszenie osób niewidomych Dannish Association of the Blind, a w 2017 roku przez brazylijską fundację - Dorina Nowill Foundation for the Blind.

Podczas odbywającej się 24 kwietnia konferencji Sustainable Brands w Paryżu, która poświęcona był zrównoważonemu rozwojowi, LEGO Foundation i Grupa LEGO ogłosiły swoje wsparcie dla pionierskiego projektu, który pomoże dzieciom niewidomym i słabowidzącym uczyć się metody Braille'a poprzez angażującą zabawę klockami przystosowanymi do alfabetu Braille'a.

Produkt obecnie testowany jest w języku duńskim, norweskim, angielskim i portugalskim, natomiast pod koniec roku 2019 przyjdzie kolej na język niemiecki, hiszpański i francuski. Ostateczna wersja ma być wprowadzona na rynek w 2020 roku. Będzie on dystrybuowany bezpłatnie do wybranych instytucji za pośrednictwem sieci partnerów biorących udział w projekcie, na rynkach, gdzie prowadzone są testy.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama