Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Najnowszy trend w żywieniu? Nutrichondria!

Najnowszy trend w żywieniu? Nutrichondria!
Coraz częściej odmawiamy sobie wielu produktów spożywczych. (Fot. Thinkstock)
Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, przywiązujemy wagę do tego, co jemy. Lista produktów, które wykluczamy z codziennej diety, rośnie. Najnowszy trend specjaliści określają mianem nutrichondrii.
Reklama

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazują, że niemal połowa Brytyjczyków na podstawie samodiagnozy wyklucza ze swojej diety m.in. gluten czy nabiał. Choć według badania niemal połowa respondentów rezygnuje z poszczególnych grup produktów spożywczych, zaledwie 15 proc. osób wykazuje medyczne wskazania dla takiej diety.

Błędne założenia dietetyczne, często powstające na podstawie mylących wiadomości, sprawiają, że coraz więcej ludzi daje się złapać w dietetyczną pułapkę. Aby określić to coraz powszechniejsze zjawisko, specjaliści wymyślili nowy termin "nutrichondria".

Najczęściej na celowniku fanów zdrowego żywienia znajdują się nabiał i gluten. Sprzyja temu również rosnący asortyment produktów zastępczych. Dietetyk Rhiannon Lambert, przyznaje, że obserwuje coraz więcej pacjentów, którzy przekonani o tych nietolerancjach wykluczają ze swojej diety całe grupy produktów spożywczych.

Podkreśla, że takie decyzje podejmowane są na podstawie błędnej samodiagnozy albo sprzecznych informacji pojawiających się w mediach. "W mediach społecznościowych jest coraz więcej niewykwalifikowanych osób, które udzielają anegdotycznych porad. Produkty takie jak nabiał i gluten są najczęściej eliminowane z diety, wynika to z błędnych informacji, że są dla nas szkodliwe, niezdrowe" - podkreśla dietetyk.

Dodaje, że jeśli podejrzewamy, że nasz organizm nie toleruje albo gorzej reaguje na obecność niektórych produktów w diecie, należy zgłosić się do lekarza i wykonać specjalistyczne badania. "Samodiagnoza może prowadzić do pewnych niedoborów żywieniowych, szczególnie, jeśli z diety wykluczamy całe grupy produktów spożywczych" - podkreśla.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.08.2018
GBP 4.801 złEUR 4.300 złUSD 3.769 złCHF 3.784 zł

Sport


Reklama