Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Na czym polega ajurwedyjski detoks?

Na czym polega ajurwedyjski detoks?
Masaże ajurwedyjskie to nie tylko wyjątkowy relaks dla ciała... (Fot. Getty Images)
Medycyna ajurwedyjska to jeden z najstarszych systemów opieki zdrowotnej. Nazywana 'matką medycyny' zajmuje się nie tylko zdrowiem fizycznym, ale także psychicznym i duchowym. Jedną z kluczowych praktyk Ajurwedy jest regularne przeprowadzanie detoksykacji organizmu. Oczyszcza ona ciało i umysł z toksyn oraz pozwala zwalczyć szereg dokuczliwych dolegliwości.
Reklama
Reklama

Licząca pod pięć tysięcy lat Ajurweda wciąż cieszy się ogromną popularnością – również wśród mieszkańców zachodniego świata. Ta starohinduska sztuka leczenia zakłada holistyczne podejście do dbania o zdrowie, którego rezultatem jest uzyskanie psychofizycznej równowagi. Ajurwedyjskie praktyki mają jeden cel - zapewnienie harmonii ciała i umysłu, co ma być gwarancją długowieczności. Prócz trenowania jogi, medytowania i stosowania tradycyjnej diety, warto w zgodzie z Ajurwedą regularnie przeprowadzać detoks organizmu. Dzięki niemu uporamy się z wieloma dolegliwościami, takimi jak wzdęcia, problemy trawienne, migreny czy bezsenność.

Detoks ów opiera się w znacznej mierze na ugruntowanych zasadach medycyny starohinduskiej. Dzieli ona świat na pięć elementów: Vayu (powietrze), Prithvi (ziemia), Teja (ogień), Aakash (przestrzeń) i Jala (woda). Aby cieszyć się doskonałym zdrowiem do późnej starości, należy zachować balans między tymi żywiołami. Uważa się, że negatywny wpływ na naszą kondycję psychiczną i fizyczną mają zwłaszcza zaburzenia przemiany materii, których skutkiem są stany zapalne oraz rozmaite choroby. Detoks ma za zadanie oczyścić ciało i umysł, przywracając równowagę.

Może on trwać od 3 do nawet 45 dni. Faza wstępna, znana jako Purvakarma, ma na celu wysłanie toksyn do jelit i na powierzchnię skóry, żeby je wydalić z organizmu. Na tym etapie należy stosować masaże z udziałem gorących olejków oraz pić herbatę imbirową, zwłaszcza przed snem – koi ona podrażnienia żołądka oraz sprzyja oczyszczaniu jelit. Podczas całego detoksu należy bezwzględnie unikać pokarmów, które wywołują gromadzenie się w organizmie toksyn. Zrezygnujmy więc z alkoholu, kofeiny, sztucznych słodzików, czerwonego mięsa i przetworzonej żywności. Zaleca się również, aby jeść posiłki o stałych porach dnia oraz unikać wówczas wszelkich rozpraszających uwagę bodźców. Według zaleceń Ajurwedy, każdy kęs powinniśmy przeżuwać bardzo powoli, rozkoszując się smakiem potraw.

Imbir oraz odpowiednie przyprawy są kluczowym elementem detoksu ajurwedysjkiego. (Fot. Getty Images)

Detoks ajurwedyjski dostosowany jest do naszego typu urodzeniowego: vaty, pitty lub kaphy. Osoby w typie vaty są z reguły szczupłe, mają delikatną, skłonną do podrażnień skórę oraz słabe krążenie. Dokuczają im nierzadko dolegliwości układu trawiennego i problemy z zasypianiem. Te osoby podczas detoksykacji powinny spożywać gorzkie potrawy, warzywa niezawierające skrobi, nabiał, orkisz, owies i pszenicę oraz rośliny strączkowe. Unikać muszą zaś dań kwaśnych i pikantnych, kaszy gryczanej, suszonych owoców, kiełków i nasion. Niewskazane są też pomidory, bakłażan, papryka i orzechy.

Osoby, u których dominuje pitta, mają zazwyczaj proporcjonalną budowę ciała, skórę skłonną do przetłuszczania i pojawiania się wyprysków, często ulegają poparzeniom słonecznym. Charakteryzuje je dobre trawienie, są jednak podatne na występowanie stanów zapalnych w organizmie. W swojej diecie powinny one uwzględnić ryż, owies, jęczmień, winogrona, awokado, czereśnie, warzywa korzeniowe oraz rośliny strączkowe, takie jak fasola, cieciorka i soczewica. Powinny za to odłożyć kawę, sery, kwaśne pokarmy, sezam i przyprawy, takie jak szałwia, tymianek, oregano, majeranek i rozmaryn.

Ostatnim typem urodzeniowym jest kapha, którego cechami charakterystycznym są skłonność do nadwagi, problemy z cholesterolem i tendencja do jedzenia w wyniku emocji, a nie głodu. Ludzie ci uwielbiają długo spać i prowadzą z reguły siedzący tryb życia. Powinni jeść jak najczęściej jęczmień, kukurydzę, warzywa liściaste, brokuły, suszone owoce i rośliny strączkowe, zwłaszcza czarną fasolę. Do produktów zakazanych należą zaś pszenica, orzechy, nasiona, drożdże i masło. Warto, żeby osoby te unikały tłustych, ciężkostrawnych potraw, które spowalniają tempo ich metabolizmu.

Kluczowym elementem ajurwedyjskiego detoksu są również odpowiednie ćwiczenia i medytacja. Polecana jest zwłaszcza joga, która rozciąga mięśnie, polepsza mobilność i poprawia samopoczucie. Medytowanie pozwoli natomiast zredukować niepokój, obniżyć poziom stresu, a także zwiększyć kreatywność i samoświadomość. Ubocznym efektem tego detoksu jest pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Rezygnacja z alkoholu i przetworzonej żywności, którą zastąpimy produktami bogatymi w białko, witaminy i minerały, pozwoli w zdrowy sposób zredukować wagę. Duże znaczenie ma również wspomniane powolne spożywanie posiłków. Dzięki temu zaczniemy skuteczniej reagować na wysyłane przez mózg sygnały głodu i sytości, co zapobiegnie przejadaniu się. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2024
GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama