Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Modlitwa jest lepsza dla naszej psychiki niż medytacja?

Modlitwa jest lepsza dla naszej psychiki niż medytacja?
Zarówno medytacja, jak i modlitwa pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. (Fot. Getty Images)
Eksperci z zakresu zdrowia psychicznego stale namawiają nas do tego, by stres i niepokój zwalczać przy pomocy medytacji. Niektórzy specjaliści są tymczasem zdania, że podobne, a być może nawet korzystniejsze działanie, ma modlitwa. Skutecznie bowiem uspokaja i przywraca poczucie kontroli.
Reklama
Reklama

W ostatnim czasie medytacja cieszy się zwiększonym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – będąca skutkiem pandemii społeczna izolacja u wielu z nas wywołała problemy natury psychicznej. Ograniczenie kontaktów z ludźmi, spędzanie większości czasu w domowym zaciszu i pojawiające się negatywne myśli na temat niepewnej przyszłości to w istocie groźna kombinacja, skutkująca zwiększonym niepokojem i stresem. Eksperci stale przypominają, że skutecznym sposobem na redukcję lęku jest właśnie relaksująca i oczyszczająca umysł medytacja. Do grona miłośników tej formy radzenia sobie z psychicznym dyskomfortem należą też gwiazdy, które regularnie dzielą się z fanami własnymi medytacyjnymi technikami.

Okazuje się, że medytacja ma nie lada konkurencję. Niektórzy specjaliści przekonują bowiem, że podobnie zbawienny wpływ na nasz stan emocjonalny ma modlitwa - mimo że dla świata nauki pozostaje ona wciąż wielką tajemnicą.

"Większość naukowców podchodzi sceptycznie do wszystkiego, co religijne. Badania nad modlitwą są w istocie trudne do przeprowadzenia. Jak bowiem ustalić, czy dla wszystkich uczestników jest ona tym samym? Czy uczeni mogą opierać się na własnych raportach? Nauka polega na testowaniu obserwowalnych procesów i mechanizmów. A modlitwa, niemal z definicji, wzywa do zaangażowania Boga czy też innej wyższej istoty, a więc czegoś wykraczającego poza granice naturalnego zjawiska" – wyjaśnia Kevin Masters, profesor psychologii na Uniwersytecie Kolorado w Denver.

Modlitwę trudno zbadać - twierdzą naukowcy... (Fot. Getty Images)

Biorąc pod uwagę te ograniczenia, nie da się w istocie oszacować, czy ulga psychiczna, jakiej doświadczają modlący się ludzie, wynika z pozbycia się ciężaru trosk, które powierzają wówczas Bogu, czy też jest ona rezultatem swego rodzaju interwencji metafizycznej istoty. Faktem jest jednak, iż dotychczas przeprowadzone badania wskazują na skuteczność modlitwy w kontekście uzyskiwania psychicznego balansu i redukcji stresu. "Ludzie modlą się z różnych powodów. Proszą o osiągnięcie konkretnego życiowego celu, dzielą się swoim niepokojem, okazują wdzięczność. Modlitwa może więc niwelować uczucie izolacji, niepokoju, strachu, może być chwilą refleksji nad sobą" – tłumaczy Ryan Bremner, profesor psychologii na University of St. Thomas w Minnesocie.

Uczony podkreśla w tym kontekście uzdrawiającą moc rytuałów, które same w sobie działają uspokajająco, zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności. "Odwracają naszą uwagę od trosk, zmartwień, dają namiastkę kontroli – nawet nad tym, co ostatecznie owej kontroli nie podlega. A związek między religijnością a zdrowiem i szczęściem został kilkakrotnie udowodniony naukowo" – dodaje prof. Bremner. Badanie z 2009 roku w istocie dowiodło, iż uczestnicy, którzy mieli za zadanie modlić się za siebie, wykazywali łagodniejsze objawy depresji i lęku oraz z większym optymizmem spoglądali w przyszłość aniżeli osoby z grupy kontrolnej.

Uczony przekonuje, że modlitwa i medytacja mają ze sobą wiele wspólnego. Jak podkreśla, obie aktywności są skutecznym narzędziem w walce z tendencją do nadmiernego zamartwiania się. W 2005 roku amerykańscy uczeni dowiedli nawet, że duchowa forma medytacji przynosi większą psychiczną ulgę niż ta pozbawiona kontekstu religijnego. Z kolei rezultaty analizy, które zostały opublikowane w 2011 roku na łamach czasopisma medycznego Personality and Social Psychology Bulletin sugerują, że modlitwa może redukować gniew i agresję. "Kiedy się modlisz, jesteś wewnętrznie skoncentrowany i starasz się być spokojny. To w naturalny sposób łagodzi negatywne emocje" – konkluduje prof. Bremner. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama