Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mężczyźni, którzy z miłości dokonali genialnych odkryć

Mężczyźni, którzy z miłości dokonali genialnych odkryć
Czy maszyna Turinga powstałaby, gdyby nie jego miłość do mężczyzny? (Fot. Getty Images)
Walentynkowa galeria zakochanych mężczyzn. Łączy ich to, że zamiast zapraszać na wystawną kolację, wręczać pluszaka i bukiet kwiatów lub opłakiwać stratę miłości swojego życia, wzięli się do roboty. I stworzyli rzeczy wielkie.
Reklama
Reklama

Mówi się, że mężczyzna wyraża uczucia w działaniu. Te przypadki to potwierdzają.

Samuel Morse chciał być malarzem i szlifował swój kunszt pod okiem znanego w USA mistrza pędzla Washingtona Allstona. Założył rodzinę w New Haven (stan Connecticut). Żona, dwoje dzieci (trzecie w drodze). Kurier przyniósł mu wiadomość, że jeśli uda się do Waszyngtonu i namaluje markiza De Lafayette'a, bohatera rewolucji francuskiej i wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, otrzyma czek na 1000 dolarów. Wziął robotę, a gdy ją wykonywał, otrzymał kolejną przesyłkę kurierską: "Twoja droga żona choruje”.

Morse natychmiast ruszył w drogę powrotną. Jechał sześć dni bez żadnej wiadomości. Gdy dotarł do domu, żona już nie żyła. I nie mógł być nawet na jej pogrzebie, bo pochowano ją dzień wcześniej. Wpadł w rozpacz, która zmieniła się w obsesję – czym zastąpić przekazujących proste wiadomości kurierów? Jako malarz odkrył, że w kropkach i kreskach można zawrzeć informację. Każda sekwencja to umowna litera. Z przyjacielem, który studiował elektrotechnikę, opracował system przesyłania sygnałów jako impulsów elektromagnetycznych. Później opatentował telegraf.

Alfabet Morse'a mógłby nigdy nie powstać, gdyby jego twórca nie był zakochany... (Fot. Getty Images)

W 1889 r. Caroline Hampton pielęgniarka w szpitalu, gdzie pierwszym chirurgiem był William Stewart Halstedow, nabawiła się zapalenia skóry z powikłaniami, ponieważ jej wrażliwe dłonie nie tolerowały środków dezynfekujących, jak chlorek rtęci i fenol. Dziewczyna już wcześniej wpadła w oko dr Halstedowi, więc opracował dla niej i zamówił w Goodyear Rubber Company specjalne gumowe rękawiczki (wtedy rękawiczki do zabiegów wykonywano z dzianiny lub skóry). Ta historia doprowadziła do gorącego romansu. Według słów jednego z asystentów Halsteda, "Wenus przybyła z pomocą Eskulapowi”. Halsted i Caroline pobrali się rok później, a rękawiczki (dziś lateksowe) weszły do seryjnej produkcji.

Alan Turing, matematyk i kryptolog, twórca maszyny deszyfrującej, czyli tzw. "bomby Turinga”, która pomogła złamać kod Enigmy, do końca życia pracował nad maszyną, która potrafi wykonać dowolną matematyczną operację. Dziś powiedzielibyśmy – nad komputerem. I nad sztuczną inteligencją, bo opracował test, według którego maszynę można nazwać "myślącą”. Twórcy filmu "The Imitation Game” ("Gra tajemnic” – Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany w 2015 r.), zasugerowali, że pierwszy komputer stworzony właśnie przez Turinga po II wojnie światowej, powstał z tęsknoty do mężczyzny, który był jego pierwszą, a zarazem największą miłością. I którego ducha próbował w owej maszynie uwiecznić. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama