Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media społecznościowe zwiększają ryzyko ADHD?

Media społecznościowe zwiększają ryzyko ADHD?
Media społecznościowe mają duży wpływ na młodych ludzi. (Fot. Thinkstock)
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) to zaburzenie charakteryzujące się trudnością w koncentracji, połączone z nadpobudliwością i zachowaniami impulsywnymi.
Reklama
Reklama

Dorastanie w czasach mediów społecznościowych może mieć swoje przykre konsekwencje - ostrzegają naukowcy. Z badań wynika, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może zwiększać ryzyko wystąpienia ADHD.

Badania wskazują, że duża aktywność w mediach społecznościowych - odpisywanie na wiadomości, przeglądanie zdjęć, filmików - zwiększa ryzyko pojawienia się objawów typowych dla ADHD lub może je intensyfikować.

Naukowcy zauważają, że badanie nie dowodzi, że korzystanie z urządzeń cyfrowych faktycznie powoduje objawy ADHD; pokazuje jedynie, że te dwa elementy są prawdopodobnie powiązane. Możliwe jest na przykład, że uczniowie z objawami ADHD, którzy brali udział w badaniu, częściej niż inni kompulsywnie sprawdzają swoje telefony.

Możliwe jest również, że niektórzy uczniowie, którzy później wykazali pozytywne objawy ADHD, już podczas testów podstawowych mieli te cechy, chociaż potencjalnie w stanie uśpionym.

Mimo to, naukowcy nie powinni ignorować związku między mediami cyfrowymi a ADHD. Ciągłe przeglądanie wiadomości tekstowych i innych powiadomień "może zakłócić normatywny rozwój trwałej uwagi i umiejętności organizacyjnych". Eksperci ostrzegają również, że może dojść do "zakłócenia rozwoju umiejętności kontroli impulsów i cierpliwości".

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama