Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Masz za wysoki poziom choresterolu? Zacznij leczenie jak najszybciej

Masz za wysoki poziom choresterolu? Zacznij leczenie jak najszybciej
Cholesterol uznawany za winowajcę wielu groźnych chorób. (Fot. Getty Images)
Wysoki poziom cholesterolu uznawany jest za jeden z głównych czynników ryzyka chorób serca. Mimo to większość z nas nie sprawdza, czy nie ma z tym problemu. To duży błąd - podkreślają eksperci.
Reklama
Reklama

Jest uznawany za winowajcę wielu groźnych chorób. Ale mało kto regularnie sprawdza, czy nie ma podwyższonego poziomu tzw. "złego cholesterolu".

Tymczasem nowe ustalenia naukowców, opublikowane w czasopiśmie "The Lancet", dostarczają dowodów na to, że nie należy odkładać na później badań przesiewowych i terapii mającej na celu obniżenie zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Wiąże się on bowiem z większym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych, w tym udaru mózgu i chorób serca.

Naukowcy zgromadzili dane z 38 różnych badań przeprowadzonych w Ameryce Północnej, Europie i Australii, obejmujących około 400 tys. osób, u których nie stwierdzono wcześniej przebytych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Nieleczenie zbyt wysokiego stężenia cholesterolu może powodować poważne problemy kardiologiczne. (Fot. Getty Images)

Podczas trwającego ponad 40 lat okresu obserwacji, u niemal 55 tys. badanych wystąpiła choroba serca lub udar mózgu. Naukowcy wykorzystali te informacje do znalezienia powiązań między wyjściowym poziomem cholesterolu, a późniejszymi problemami z sercem, a także do stworzenia modelu służącego do przewidywania ryzyka wystąpienia problemów kardiologicznych na podstawie płci, wieku i typowych czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów czy nadwaga.

Na podstawie owego modelu autorzy badania oszacowali, że u mężczyzny w wieku poniżej 45 lat z optymalnym poziomem cholesterolu (poniżej 130 mg / dL), narażonego na wpływ przynajmniej dwóch czynników ryzyka chorób serca, prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z sercem w wieku 75 lat wynosi 29 proc. Tymczasem u mężczyzny w wieku powyżej 60 lat, którego poziom cholesterolu jest identyczny, owo prawdopodobieństwo sięga 21 proc. W przypadku kobiet parametry te wynoszą odpowiednio 16 i 12 proc.

Częściej powinniśmy sięgać po produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze... (Fot. Getty Images)

Autorzy badania twierdzą, że nieleczenie zbyt wysokiego stężenia cholesterolu zwykle kończy się tak, że problem narasta aż do momentu, gdy osiąga krytyczny poziom. Podkreślają też znaczenie wczesnego wykrycia dolegliwości oraz zapobiegania jej.

Kluczową rolę odgrywa tu styl życia, który często jest powodem pogarszającego się stanu zdrowia. Jednym z najistotniejszych jego elementów jest dieta. Eksperci zalecają ograniczanie spożywania produktów o wysokiej zawartości cholesterolu, takich jak tłuste mięso i pełnotłusty nabiał.

Zamiast tego powinniśmy częściej sięgać po produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze, które znajdziemy m.in. w rybach i awokado. Regularna aktywność fizyczna, niwelowanie stresu, optymalna ilość snu i unikanie palenia papierosów też mogą pomóc nam utrzymać w ryzach poziom cholesterolu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama