Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Magiczna zima Muminków zaprasza gości

Magiczna zima Muminków zaprasza gości
Park Muminków („Muumimaailma”) położony na fińskiej wyspie Kalio. (Fot. Facebook/Muumimaailma - Moominworld)
Dolina Muminków, która w sezonie zimowym jest zasypana śniegiem, a jej mieszkańcy śpią głębokim snem, w lutym na kilka dni rozbudza się. Przez tydzień jest szansa odwiedzić kultowych bohaterów w zimowej scenerii, bo potem znów zasną i obudzą się dopiero w czerwcu.
Reklama

Park Muminków („Muumimaailma”) położony na fińskiej wyspie Kalio niedaleko miasteczka Naantali (ok. 16 km od Turku, i ok. 180 km od Helsinek) będzie otwarty od 17 do 25 lutego. Muminki i ich przyjaciele bawią się śniegiem i lodem. Wtedy można razem z bohaterami opowiadań Tove Jansson wziąć udział w wyścigach na sankach czy poślizgać się na lodzie.

Do parku na wyspie z miasteczka prowadzi most. Zimą sceneria potrafi być bajkowa – szczególnie, gdy zatoka jest zamarznięta, pod butami skrzypi świeży śnieg, a charakterystyczny niebieski okrągły domek rodziny Muminków z gankiem i czerwoną dachówką jest obsypany białym puchem.

Pogoda, która czasem o tej porze roku na zachodnim wybrzeżu Finlandii bywa ostra i wietrzna, tylko zagoni dzieci do lepszej zabawy. A zimą w Dolinie Muminków atrakcji dla najmłodszych nie brakuje. Muminek nie mógł się doczekać śnieżnej zabawy i najpierw zbudował na podwórku trasę narciarską. Jest też górka do zjeżdżania na sankach, tor do curlingu oraz ścieżka do człapania w rakietach śnieżnych, którą przechadza się Paszczak wypatrujący już wiosny i kwiatów. Spacerując zimowymi ścieżkami można także przybić piątkę z Tatusiem Muminka, czy pożartować z Małą Mi. Gdzieniegdzie między domkami przemyka Włóczykij, a Mamusia Muminka dogląda w spiżarni przetworów.

Zimą w Dolinie jest także tor dla „koników na kiju” - popularnej fińskiej zabawy, tak dla dzieci, jak i dorosłych, inspirowanej prawdziwym hobby jeździeckim. Miłośnicy „konika na kiju”, czyli w najprostszej formie wypchanej wełnianej skarpety, uformowanej w kształcie końskiego łba i przymocowanej do kija, rywalizują w zawodach sprinterskich, czy skacząc przez przeszkody.

W codziennym programie „Magicznej Zimy Muminków” („Taikatalvi”) jest także: gimnastyka na mrozie, spektakl muzyczny czy tańce na lodzie.

Wybierając się do zimowej Doliny Muminków, organizatorzy radzą się ciepło ubrać. Ogrzać można się przy ognisku albo w restauracji - ale któż chciałby spędzić tam cały dzień?

Przez tydzień do 25 lutego Dolina Muminków zaprasza gości codziennie w godz. 10-16. Ponownie będzie otwarta dopiero na początku czerwca. W sezonie letnim można pójść na plażę z mieszkańcami Doliny, czy razem z Paszczakiem podziwiać kwitnący ogród. Dolina tętni życiem do końca sierpnia a potem znowu zapada w sen.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.06.2019
GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

Sport


Reklama