Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Ludzkie" przysmaki nie dla psów

"Ludzkie" przysmaki nie dla psów
Nie wszystko co dobre dla ludzi, jest dobre również dla psów. (Fot. Getty Images)
Polskie przysłowie 'Nie dla psa kiełbasa' nie znaczy oczywiście, że pupil nie zasługuje na pyszny kąsek, ale że ludzkie jedzenie może być dla niego szkodliwe i niebezpieczne. Niepokojące jest, że aż 26 proc. opiekunów podaje psom żywność przeznaczoną dla ludzi.
Reklama

W ramach kampanii edukacyjnej "Podaruj psu supermoc”, mówiącej o podstawowych potrzebach czworonogów, Instytut Badawczy Kantar przeprowadził badanie dotyczące relacji Polaków ze swoimi pupilami.

W naszej kulturze przyjęło się, że miłość i troskę okazujemy przez jedzenie. Mówimy nawet "przez żołądek do serca”. Lubimy dobrze nakarmić nie tylko swoich domowników i przyjaciół, ale także zwierzęta. Co więcej, psy bardzo często dostają resztki naszych potraw czy pokarmy przeznaczone dla ludzi. Niepokoi wynik badania Kantar pokazujący, że aż 26 proc. ankietowanych opiekunów podaje psom żywność przeznaczoną dla ludzi.

"Opiekunowie powinni wiedzieć, że jedzenie ze stołu może powodować u psów problemy trawienne. Niektóre produkty przeznaczone dla ludzi mogą być dla zwierzęcia wręcz toksyczne. Szczególnie niebezpieczne są: czekolada, winogrona, rodzynki, cebula, czosnek, ksylitol, orzechy makadamia czy awokado” - ostrzega Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Na szczęście coraz więcej opiekunów zdaje sobie sprawę, jak ważne jest właściwe żywienie czworonogów. Z badania Kantara wynika, że gotowe suche jedzenie jest częścią psiej diety u 73 proc. respondentów, natomiast mokre u 48 proc. Uzupełnieniem takiej diety są gotowe przekąski i przysmaki, które w ramach treningu, jako nagrodę lub w trosce o zdrowie i kondycję zwierzęcia, podaje 57 proc. ankietowanych. Badania pokazały także, że 40 proc. opiekunów dba o zdrowie jamy ustnej swoich pupili, podając im gotowe przysmaki dentystyczne. 

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama