Menu

Lizbona w rytmie fado

Lizbona w rytmie fado
Lizbona to jedno z najpiękniejszych miast Półwyspu Iberyjskiego. (Fot. Getty Images)
Przepełniona smutkiem i tęsknotą muzyka fado, która jest wizytówką Portugalii, pod koniec września będzie mieć w Lizbonie swoje święto - festiwal Santa Casa Alfama. Można wtedy usłyszeć czołowe gwiazdy tego gatunku.
Reklama

Fado jest gatunkiem muzycznym charakteryzującym się melancholijnymi tekstami, mówiącymi głównie o przeznaczeniu, nieszczęśliwej miłości i towarzyszącym jej smutku. Utwory są wykonywane przez jednego wokalistę, przy akompaniamencie dwóch gitar. W Portugalii są dwa rodzaje fado – fado z Coimbry, które śpiewane jest przez mężczyzn, i fado z Lizbony, śpiewane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Za najsłynniejszą, a zarazem najlepszą śpiewaczkę tego gatunku uznawana jest Amalia Rodrigues (1920-1999), okrzyknięta przed laty "królową fado". Występowała nie tylko w Portugalii, ale także za granicą. Jej prochy znajdują się Narodowym Panteonie w Lizbonie. W 2008 r. ukazał się film biograficzny o jej życiu „Amalia. Królowa Fado” w reżyserii Carlosa Coelho da Silvy. Obecnie śpiewaczką fado o statusie międzynarodowej gwiazdy jest Mariza.

Nieżyjąca już gwiazda fado, Amalia Rodrigues, podczas koncerty w 1987 roku. (Fot. Getty Images)

Pochodzenie fado jest zagadkową kwestią. Jedna z hipotez mówi, że to potomkowie Maurów, żyjąc w nędzy, pośród wrogich im chrześcijan, śpiewali smutne pieśni. Inni teoria głosi, że ojcami fado są marynarze. Pod koniec 2011 r. fado zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Miejscem najbardziej przepełnionym fado jest najstarsza dzielnica Lizbony, Alfama. Tam 27-28 września odbędzie się festiwal Santa Casa Alfama, kiedyś znany pod nazwą Caixa Alfama. Usłyszeć będzie można takich cenionych artystów, jak Ana Moura, Ricardo Ribeiro, Gisela Joao.

Koncerty będą odbywać się w różnych miejscach. Jedną z aren imprezy będzie, tradycyjnie, Muzeum Fado (Museu do Fado). Oglądając jego zbiory, warto przyjrzeć się 12-strunowej gitarze portugalskiej, na której akompaniuje się pieśniarzom fado.

Na co dzień fado można usłyszeć w wielu restauracjach, wyspecjalizowanych w graniu tej muzyki na żywo. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.12.2019
GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

Sport


Reklama