Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

List od Elżbiety II w... muzeum trufli

List od Elżbiety II w... muzeum trufli
Jedną z fanek trufli jest brytyjska królowa. (Fot. Getty Images)
Pierwsze muzeum trufli zostało otwarte w mieście Alba w Piemoncie na północy Włoch, skąd pochodzi ich słynna, ceniona przez koneserów odmiana. W zbiorach są listy od królowej Elżbiety II i b. prezydenta USA Dwighta Eisenhowera z podziękowaniami za przysmak.
Reklama

Tę wyjątkową prywatną placówkę w krainie Langhe, którą rozsławiły trufle nazywane "diamentami z Alby", otworzyła tamtejsza rodzinna firma Ponzio.

Przypomina się, że w latach 50. i 60. rodzina ta, zajmująca się sprzedażą trufli, wysyłała ich wyśmienite okazy do znanych osobistości na świecie. Dzięki temu ich odbiorcy rozsławili białą truflę z Alby, jedną z najdroższych na świecie.

W muzeum znajdują się liczne listy z wyrazami wdzięczności od obdarowanych, otrzymane nagrody i dyplomy - powiedział jego założyciel Roberto Ponzio.

Można tam też zapoznać się z aktualną problematyką, związaną ze zbiorem i handlem truflami, przede wszystkim zdobyć cenną wiedzę na temat ich certyfikatów, potwierdzających dokładne pochodzenie.

Największe, ważące niekiedy ponad kilogram, okazy białej trufli z Alby uzyskują na internetowych międzynarodowych aukcjach zawrotne ceny, sięgające nawet kilkuset tysięcy euro.

 
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.09.2019
GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

Sport


Reklama