Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kultowe filmy na lato!

Kultowe filmy na lato!
Geena Davis (po prawej) i Susan Sarandon, czyli słynne kultowe Thelma i Louise. (Fot. Getty Images)
Od 'Rzymskich wakacji' po 'Wielki błękit' i 'Tamte dni, tamte noce'. Letnia sceneria, morze, gorące romanse. Przypominamy kultowe filmy o wakacyjnej lub wręcz plażowej tematyce. Jeśli ich nie widziałeś, wykorzystaj wakacyjny czas na nadrobienie zaległości.
Reklama
Reklama

Kultowych filmów o wakacyjnej tematyce jest naprawdę wiele. Przypominamy kilka z nich, idąc śladem propozycji z francuskiego "Vogue'a".

"Rzymskie wakacje" (1954). Ann (w tej roli Audrey Hepburn, Oscar dla najlepszej aktorki za tę rolę), rebeliancka księżniczka w ryzach protokołu, nie ma ani minuty dla siebie. Postanawia uciec do Rzymu, gdzie spotyka Joe Bradleya, dziennikarza, który oferuje jej gościnę. Problem? Joe ulega urokowi pięknej księżniczki...

"Złodziej w hotelu" (1955). Wyobrażony na tle pałaców i kradzieży biżuterii thriller Alfreda Hitchcocka z 1955 roku "Złodziej w hotelu" został nakręcony głównie w hotelu Carlton, z jego spektakularnym wejściem i wysublimowanymi wnętrzami. Amerykański reżyser, który zawsze miał słabość do Lazurowego Wybrzeża, nakręcił film z Grace Kelly, piękniejszą niż kiedykolwiek, ulegającej urokowi złodzieja biżuterii Cary'ego Granta. Wszystko w pokoju 623, uwiecznionym na ekranie, a obecnie nazywanym... apartamentem Alfreda Hitchcocka.

"Rzymskie wakacje" wyświetlane na jednym z zabytków w Rzymie. (Fot. Getty Images)

"I Bóg... stworzył kobietę" (1956). Frywolny melodramat Rogera Vadima sprawił, że Brigitte Bardot, jego ówczesna żona, stała się międzynarodową gwiazdą. Widzimy ją idącą nonszalancko po Lazurowym Wybrzeżu w poszukiwaniu zalotników. Bardot gra Juliet, młodą kobietę, której apetyt seksualny i brak zahamowań wywracają spokojną wioskę rybacką do góry nogami. Dzięki uwodzicielskiej atrakcyjności i wszechobecnej seksualności, film wywołał kontrowersje w 1956 roku, ale to Bardot pozostaje głównym punktem zainteresowania. W filmie widzimy ją często boso, z nadąsanymi ustami i włosami w nieładzie, jak błyszczy w lnianych sukienkach i dopasowanych ołówkowych spódnicach zaprojektowanych przez Pierre'a Balmaina.

"Witaj smutku" (1958). Filmowa adaptacja bestsellera Francoise Sagan, który napisała mając zaledwie 17 lat. Letnie wędrówki młodej paryżanki i jej kapryśnego i zmiennego ojca. Historia ma miejsce na południu Francji. Duże, roześmiane oczy i chłopięcy wygląd Jean Seberg, która promieniuje naturalnością. Jedna z jej wielkich ról.

"Doktor No"(1962). James Bond (Sean Connery) musi znaleźć radziecki dekoder, który jest w posiadaniu organizacji Spectre. Misja 007 każe mu ruszyć na Jamajkę, gdzie spotyka zbierającą muszle pannę Honey Ryder (Ursula Andress), wraz z którą wpada w łapy Dr No... Pamiętamy Ursulę Andress w białej koszulce, z muszlą w dłoni i nożem na biodrze. Fantastyczna dziewczyna Bonda!

"Wielki błękit" (1988). Niesamowita historia francuskiego nurka freedivingu Jacquesa Mayola. Dwóch przyjaciół, Jacques Mayol i Enzo Molinari, rywalizuje w nurkowaniu swobodnym - ekstremalnej dyscyplinie sportowej polegającej na jak najgłębszym zanurzeniu się bez aparatu do oddychania. W roli Molinariego wystąpił Jean Reno, Mayola zagrał Jean-Marc Barr. Kultowy film Luca Bessona. Obraz miał dwie wersje zakończenia historii nurka...

"Thelma i Louise" (1991). Za radą swojej przyjaciółki Louise, Thelma, sfrustrowana żona, postanawia wyjechać z nią na weekend. Podczas podróży jakiś mężczyzna próbuje zgwałcić Thelmę. Louise zabija go i prosi przyjaciółkę o milczenie. Film drogi, w głównych rolach znakomity duet Susan Sarandon i Geena Davis.

"Vicky Cristina Barcelona" (2008). W 2008 roku Penelope Cruz dołączyła do obsady „Vicky Cristiny Barcelona" Woody'ego Allena, obok Scarlett Johansson, Javiera Bardema i Rebecki Hall. W tym słonecznym i zmysłowym filmie Cruz to Maria Elena, dawna kobieta Juana Antonio, charyzmatycznego malarza, który z kolei uwodzi Cristinę i Vicky. Namiętna, hiszpańska aktorka jest wybuchowa i niemal przyćmiewa partnerki na ekranie. Rola, która przynosi jej Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej podczas 81. rozdania Nagród Akademii w 2009 roku. Po raz pierwszy hiszpańska aktorka zdobyła wtedy Oscara.

"Tamte dni, tamte noce" (tytuł oryg. Call Me by Your Name) (2017). Było lato 1983 roku. Michael Jackson, David Bowie, Johnny Cash, Duran Duran lub Talking Heads królują w stacjach radiowych. Wysublimowana historia namiętnej miłości i przebudzenia pożądania między Elio Perlmanem (Timothy Chalamet), młodym Franko-Amerykaninem, który ma zaledwie 17 lat na wakacjach z rodziną, a Oliverem, doktorantem, który przychodzi pogłębić swoją wiedzę o kulturze grecko-rzymskiej u ojca Elio. Film ten stał się prawdziwym fenomenem.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama