Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kuchnia chińska to kuchnia regionów

Kuchnia chińska to kuchnia regionów
Prawdziwa "chińszczyzna" jest daleka od tego, co znamy w Europie. (Fot. Getty Images)
Jedzenie zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu Chińczyków, jest również mocno zakorzenione w kulturze. Już od progu, zaraz po powitaniu, gospodarz zapyta czy coś zjemy - wyjaśnia Zhang Zhonghua, Radczyni Kultury z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
Reklama
Reklama

"W Chinach mamy osiem najważniejszych szkół kulinarnych, oferują one tak wiele specjałów, że trudno wskazać ten najbardziej charakterystyczny. Kuchnia chińska, to kuchnia regionów, w której niezwykłą wagę przykłada się do smaku potraw, ale również ich wyglądu i wartości odżywczych. Równocześnie jest to bardzo ważny element naszej kultury, którym chcemy się dzielić" - podkreśliła Zhang Zhonghua.

Jak podkreśla, jedzenie zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu Chińczyków. Przynajmniej trzy posiłki przygotowywane są w domu i spożywane wspólnie z rodziną. To bardzo ważny element kulinarnej celebracji, ale również rodzinnego czasu. Pewne przysłowie Chińskie wskazuje również, że kuchnia i potrawy są niczym niebo na talerzu. Nijak się to ma do tego, co my przez wiele lat nazywaliśmy chińszczyzną.

Kuchnia chińska jest bardzo bogata i bazuje na świeżych warzywach. (Fot. Getty Images)

Z jednej strony mamy bardzo wysublimowaną - choć jak na gusta samych Chińczyków zbyt słoną i nieco tłustą - kuchnię Shandong. Choć dla wielu stanowi ona jedną z kulinarnych perełek Chin. Jeśli poszukujemy nieco lżejszych dań, warto zwrócić uwagę na kuchnię kantońską, opartą na naturalnych składnikach.

Dodatkowym jej atutem jest jej różnorodność - wiele potraw jest gotowanych na parze, całość wzbogacają aromatyczne dodatki, które pozwalają nam zdecydować o tym, czy danie ma być bardziej ostre, czy może bardziej subtelne.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama