Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Które przyprawy i jak dodawać, żeby najlepiej wydobyć ich smak?

Które przyprawy i jak dodawać, żeby najlepiej wydobyć ich smak?
Które przyprawy dodawać na początku gotowania, a które na koniec?... (Fot. Getty Images)
Nawet najprostsze przepisy warto wzbogacić przyprawami. Zarówno z powodów smakowych, jak i wartości odżywczych. Ale czy istnieje optymalny czas na dodawanie przypraw podczas procesu gotowania?
Reklama
Reklama

"Wszystkie przyprawy zawierają w sobie olejki eteryczne i aby je uwolnić, należy je aktywować ciepłem" – wyjaśnia szef kuchni Akhtar Nawab. "Kiedy podgrzejesz przyprawy i zaczniesz je opiekać, wtedy olejki zostaną uwolnione, a aromaty i smaki ożyją" - dodaje.

Jeśli chodzi o wartości odżywcze przypraw, ciepło może aktywować niektóre związki, ale dezaktywować inne. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, które przyprawy dodawać na początku, a które na końcu gotowania. Choć na zasadzie kompromisu, można tę samą przyprawę dodawać dwukrotnie - raz dla smaku, raz dla jej wartości odżywczych.

Na przykład kurkuma zawiera silny związek zwany kurkuminą, który został zbadany pod kątem właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Aby wydobyć jej właściwości, musi zostać aktywowana przez ciepło i tłuszcz. Innymi słowy, dodanie kurkumy do gorącego oleju na początku procesu gotowania jest najlepszym sposobem na pełne wykorzystanie jej właściwości.

Według jednego z badań, goździki i cynamon były w stanie zachować swoje właściwości przeciwutleniające po podgrzaniu. Dlatego warto dodać te składniki na początku lub w połowie procesu gotowania.

Przyprawy i zioła powinny być używane w celu wzmocnienia naturalnego smaku potraw - nie powinny go maskować. Należy także być selektywnym w ich kombinacjach i unikać stosowania zbyt wielu przypraw naraz.

Eksperci zalecają też, aby zioła takie jak oregano, tymianek lub bazylia przed dodaniem miażdżyć. Zioła można dodać pod koniec gotowania, aby uzyskać wyraźniejszy smak lub na początku, aby uzyskać bardziej jednolitą mieszankę smaków.

Mielone przyprawy i zioła łatwo uwalniają swój smak. W przypadku potraw takich jak gulasz, lepiej dodać je pod koniec gotowania, aby zminimalizować ulatnianie się smaków. Przyprawy w całości, np. ziele angielskie czy liście laurowe uwalniają smak wolniej niż zioła mielone lub liście i są idealne do dań o dłuższym czasie gotowania (np. bigos, zupy).

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama