Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Korzystanie z aplikacji randkowych może... utrudniać znalezienie partnera?!

Korzystanie z aplikacji randkowych może... utrudniać znalezienie partnera?!
Użytkownicy Tindera i innych appek randkowych nie mają dużych szans na znalezienie stałego związku? (Fot. Getty Images)
Portale i aplikacje służące do szukania drugiej połówki teoretycznie dają możliwość znalezienia miłości na całym świecie. W praktyce jednak efekt ich działania może być jednak niekorzystny.
Reklama
Reklama

Marzeniem niejednego singla jest znalezienie swojej drugiej połówki. Niestety, najnowsze badanie psychologów z Uniwersytetu Wiedeńskiego wykazało, że poszukiwanie miłości za pomocą aplikacji randkowych może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jak podaje Mail Online, austriaccy naukowcy, by lepiej poznać fenomen swipowania, przeprowadzili ankietę wśród 464 osób w wieku od 16 do 25 lat, które korzystają z aplikacji randkowych. Uczestników poproszono o wypełnienie serii kwestionariuszy online. Pytali o związane z tym nawyki, np. ile profili przeglądają i jak decydują, czy zaakceptować czyjeś zgłoszenie. Kwestionariusz badał także ich odczucia dotyczące porównywanie się z innymi, przytłoczenia czy bycia singlem.

Nadmierne "swipowanie" może być bardzo szkodliwe dla zdrowia - sugerują naukowcy. (Fot. Getty Images)

Autorów badania interesowało, jak często uczestnicy korzystają z aplikacji randkowych. Zgodę ze stwierdzeniami takimi jak: "Po prostu muszę ciągle swipować – nic na to nie poradzę", "Często myślę o swipowaniu, kiedy robię coś innego" albo "Brakowałoby mi możliwości swipowania", uznawano za przejaw nadmiernego zaangażowania.

Następnie uczestników poproszono o uszeregowanie, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniami, które dotyczą porównywania się z innymi, obawy przed pozostaniem singlem i przeciążenia ciągłym dokonywaniem wyborów. Na końcu oceniono, czy dana osoba akceptuje lub odrzuca profile na podstawie pierwszego wrażenia, czy na podstawie podanych w profilu informacji i ich zgodności z własnymi preferencjami.

Analiza wyników wykazała, że umiarkowane korzystanie z aplikacji randkowych nie miało wpływu na żaden z trzech badanych czynników emocjonalnych. Jednak im częściej się z nich korzysta, tym większa szansa, że przybierze to postać nadmiarową. Zdaniem psychologów dzieje się tak, ponieważ aplikacje randkowe podtrzymują obietnicę nagrody i nigdy nie dopuszczają do całkowitego wykluczenia. Poza tym kiedy użytkownikom przedstawia się ogromną liczbę opcji, robią się bardziej wybredni, bo rosną ich oczekiwania.

"Kiedy znajdą odpowiednią opcję, nie przestają szukać, lecz starają się zmaksymalizować zyski, co wymaga szeroko zakrojonych poszukiwań" - tłumaczą badacze.

Badania psychologów pokazują, że nadmierne korzystanie z Tindera powoduje rozkojarzenie i przytłoczenie liczbą potencjalnych partnerów. (Fot. Getty Images)

Badanie dowiodło też, że istnieje związek pomiędzy nadmiernym swipowaniem a porównywaniem się z innymi. Zdaniem naukowców, to pierwsze powoduje drugie, bo użytkownik nieustannie stara się, aby jego atrakcyjność, popularność lub poczucie własnej wartości dorównywało tym samym parametrom wybranego partnera. W dodatku zaobserwowano, że ciągłe swipowanie nasila lęk przed byciem singlem i to zarówno u osób samotnych, jak i tych w związkach.

"Widząc, że mają do dyspozycji setki profili, użytkownicy deklarują, że mają ochotę przejrzeć je wszystkie i odfiltrować te nieodpowiednie" - możemy przeczytać w badaniu. Liczba dostępnych opcji zwiększa presję, bo teoretycznie rośnie prawdopodobieństwo, że gdzieś tam jest ten idealny "match", a poniesiemy porażkę, jeśli go nie znajdziemy.

Badacze zauważyli wyraźną korelację pomiędzy nadmiernym korzystaniem z aplikacji a uczuciem rozproszenia, przytłoczenia liczbą profili lub niezdolnością do przetworzenia ich wszystkich. Poczucie przytłoczenia dużą liczbą pozornie dostępnych partnerów występowało znacznie częściej u osób nadmiernie korzystających z aplikacji. U tych, którzy korzystali z nich w sposób umiarkowany, nie zauważono tego zjawiska.

"Wyniki sugerują, że użytkownicy aplikacji randkowych, którzy są poważnie zainteresowani poznaniem kogoś w realu, powinni starać się ograniczyć swipowanie i nie rozpraszać się natychmiastowymi gratyfikacjami, takimi jak polubienia, dopasowania i powiadomienia. Aplikacje randkowe mają służyć poprawie kontaktów międzyludzkich, ale zbyt intensywne swipowanie może sprawić, że przegapisz wymarzoną szansę" - podkreśliła autorka badania, Marina Thomas.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama