Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kolejny dowód na to, że cukier jest szkodliwy

Kolejny dowód na to, że cukier jest szkodliwy
Cukier jest bardziej szkodliwy niż nam się wydaje - nie tylko przyczynia się do wzrostu wagi, ale także spowolnienia procesów myślowych. (Fot. Thinkstock)
Jesteś zmęczony i poirytowany? Winny może być cukier.
Reklama
Reklama

Przynajmniej o połowę należy ograniczyć codzienne spożycie cukru - apeluje Światowa Organizacja Zdrowia. 

Specjaliści wskazują, że dieta bogata w cukier nie tylko zwiększa masę naszego ciała. Najnowsze badania wykazały również, że może negatywnie odbijać się na kondycji mózgu, wpływając niekorzystnie na funkcje poznawcze i stan psychiczny.

Neurobiolog Jordan Gaines Lewis wykazał, że nadmierne spożycie cukru wpływa na aktywowanie układu nagrody w mózgu, zwanym także ośrodkiem przyjemności. Jest to zbiór struktur mózgowych, związanych z motywacją i kontrolą zachowania. System nagrody aktywowany jest m.in. w sytuacjach zaspokajania popędów (pożywienie, zachowania seksualne). Wiele substancji psychoaktywnych (m.in. alkohol, opiaty, amfetamina), mogących powodować uzależnienia, wiąże się z jego aktywacją.

"Aktywacja tego systemu, prowadzi do wielu niefortunnych zdarzeń - utraty kontroli nad pragnieniem czegoś słodkiego, jak również zwiększoną tolerancję na cukier" - zauważa neurolog Nicole Avena.

W 2012 roku badania specjalistów z UCLA przeprowadzone na szczurach wskazały, że dieta bogata w cukier wpływała negatywnie na proces uczenia się i zapamiętywania. Nadmierne spożycie cukru dosłownie prowadziło do spowolnienia mózgu.

Specjaliści ostrzegają również, że cukier może mieć również istotny wpływ na nasze samopoczucie. Niewytłumaczone i częste poczucie zmęczenia, apatia, problemy z utrzymaniem wagi, poirytowanie - to typowe objawy zaburzenia poziomu cukru we krwi.

"Niezdolność utrzymania stałego poziomu cukru we krwi w ciągu dnia jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości trapiących ludzi, którzy teoretycznie na nic nie chorują, w rzeczywistości nie są w pełni sił" - tłumaczy Maria Cross, specjalistka z zakresu żywienia medycznego, autorka książki "Nie powinnaś tego jeść".

Gdy zatem z niewyjaśnionych przyczyn zaczniemy odczuwać ciągłe zmęczenie, coraz częściej odczuwalny jest brak koncentracji i nieodparta ochota na coś do zjedzenia, a także wahania nastrojów i poirytowanie, warto prześwietlić swój codzienny jadłospis. Może się bowiem okazać, że przyczyną tych uciążliwych dolegliwości nie jest przemęczenie, stres czy jesienna chandra, a zła dieta bogata w węglowodany i produkty przetworzone.

"Dieta, która wpływa na zaburzenia poziomu cukru we krwi jest bogata w cukier i przetworzone węglowodany, zaś uboga w białko, które jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniej równowagi poziomu cukru we krwi. Paradoksalnie pacjenci często tłumaczą się, że jedzą słodkie potrawy, aby dodać sobie energii, utożsamiają cukier z energią i wytrwale pochłaniają pożywienie, które jest przyczyną ich zmęczenia" - dodaje Cross.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama