Menu

"Kociarz" - książka o naszych czasach

"Kociarz" - książka o naszych czasach
Książkowy hit poświęcony jest życiu w dobie mediów społecznościowych. (Fot. Getty Images)
'Kociarz' Kristen Roupenian został przeczytany w sieci na stronach 'New Yorkera' 2 miliony razy, stając się najpopularniejszą opowieścią zamieszczoną w tym magazynie. Opowiadanie dało początek zbiorowi, który uznano za amerykańskie wydarzenie literackie roku. Książka ukazała się i w Polsce.
Reklama

Na czym polega fenomen tych opowiadań? Dlaczego tak wielu czytelników po nie sięga? To książka o naszych czasach, o tym, jak bardzo na nasze życie mają wpływ serwisy społecznościowe, SMS-y, zdobycze techniki. Jak bardzo zależy nam na poklasku w sieci i w związku z tym możemy zrobić rzeczy, których się nikt po nas nie spodziewa... Jesteśmy już innymi ludźmi - zdaje się mówić Kristen Roupenian.

"Pod postami na Instagramie i Facebooku pod selfies, pod aplikacjami, pod wiadomościami na messengerze dalej kryją się ludzie, a w ludziach kryją się demony, te same od zawsze. Opowiadania Kristen Roupenian są śmieszne, są przerażające, są bardzo inteligentne i opowiadają historie, które mogą przydarzyć się każdemu. Polecam tę świetną książkę z całego serca” - ocenia "Kociarza" poczytny polski pisarz, autor m.in. "Ślepnąc od świateł", Jakub Żulczyk.

To prawdziwa proza XXI wieku, która w ciągu zaledwie jednej nocy została największym wiralowym fenomenem literackim w historii. Reprezentuje realizm magiczny w dobie mediów społecznościowych, portret pokolenia w skondensowanej formie - zachwycają się recenzenci.

Polska premiera "Kociarza" Kristen Roupenian w tłumaczeniu Magdaleny Sommer miała miejsce 24 kwietnia. Zbiór opowiadań wydało Wydawnictwo Muza.

Kristen Roupenian – amerykańska pisarka, doktorantka Harvard University, gdzie prowadzi badania nad literaturą postkolonialną, specjalizuje się we współczesnej fikcji afrykańskiej. Zasłynęła opowiadaniem "Kociarz" (Cat Person), które w 2017 było najczęściej czytanym shot-story magazynu "The New Yorker". Kilka lat swojego życia spędziła w Kenii, gdzie w ośrodku dla sierot zajmowała się edukacją w zakresie HIV/AIDS. Obecnie jest wykładowczynią historii i literatury postkolonialnej. Wykłada również w Boston Area Rape Crisis Center, fundacji przeciwko przemocy seksualnej.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.10.2019
GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

Sport


Reklama