Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kobiety i mężczyźni w odmienny sposób przyjmują komplementy

Kobiety i mężczyźni w odmienny sposób przyjmują komplementy
Kobiety nie potrafią przyjąć komplementu?...
Komplementy sprawiają radość i poprawiają nastrój. O ile mężczyźni wierzą w dobre słowa wypowiadane pod ich adresem, o tyle kobiety nie wiedzą, jak je przyjmować, uważają, że są niezasłużone, zbywają je lub podważają. To pogląd psychoterapeutki, Katarzyny Miller.
Reklama
Reklama

„Często, gdy mówi się komplement kobiecie, ona albo się żachnie albo się zawaha, czasami zaprzeczy, ale wtedy mamy do czynienia z nieumiejętnością przyjmowania komplementów. A czasem ładnie podziękuje i się uśmiechnie. Zawsze jest jednak jakaś reakcja ze strony kobiety” – pisze psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Miller w książce „Instrukcja obsługi kobiety”.

Odmiennie sprawa wygląda u mężczyzn. „Od razu połykają te komplementy. Od razu zakładają, że dany komplement jest prawdą, nigdy się nie zbuntują i żaden raczej nie powie: No chyba pani przesadza” – uważa Miller.

Psycholog podkreśla, że komplementy działają jak zaklęcia. Jeśli mówimy komuś, że jest mądry i męski, on staje się taki. Działa to też w odwrotną stronę. Jeśli powtarzamy mężczyźnie: "znowu to zepsułeś", ten nabiera przekonania, że z tą kobietą wszystko psuje i będzie chciał spotka inną osobę, przy której wszystko będzie mu się udawać.

Miller wspomina również, że przez komplementy uczymy drugą stronę, czego pragniemy. Kiedy powiemy partnerowi: „Uwielbiam jak mnie przytulasz rano”, ten dostanie sygnał, że robi to dobrze i będzie o to dbał. Natomiast gdy nie mówimy nic, on wie, czy to, co robi jest dobre i nam odpowiada, więc może rzadziej robić te miłe dla nas gesty. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama