Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kobiety czy mężczyźni? Już wiadomo, kto kłamie częściej

Kobiety czy mężczyźni? Już wiadomo, kto kłamie częściej
Czy urazić kogoś i powiedzieć prawdę, czy udzielić wymijającej odpowiedzi, która nikogo nie zrani? (Fot. PAP)
Kłamiemy, gdy możemy w ten sposób odnieść jakąś korzyść - i w tym prym wiodą panowie. Kłamiemy też, gdy prawda jest dla słuchacza zbyt bolesna. W tym przypadku wyniki badań są bardzo rozbieżne.
Reklama
Reklama

"Chociaż jesteśmy uczeni, by cenić uczciwość i traktować kłamstwo jako hańbę, nadal wydajemy się skłonni do kłamania, o ile jest to naszym zdaniem słuszne. Jak wskazują badania, ludzie, którzy współczują innym, wydają się niezwykle podatni na kłamstwo. Czy to w celu uniknięcia zranienia uczuć innych (tzw. białe kłamstwa), czy też promowania dobrostanu innych" – tłumaczy psycholog Romeo Vitelli.

Liczne badania koncentrowały się na moralnym dylemacie wynikającym z tzw. "białych kłamstw". Czy urazić kogoś i powiedzieć prawdę, czy udzielić wymijającej odpowiedzi, która nikogo nie zrani? Do ciekawych spostrzeżeń doszli badacze analizujący to, czy płeć ma wpływ na to, czy i do jakich kłamstw się posuwamy. Z badań przeprowadzonych w 2008 roku wynika, że mężczyźni kłamią częściej niż kobiety, przynajmniej w dziedzinie kłamstw, które są korzystne dla kłamcy kosztem innej osoby.

Wynik ten został potwierdzony w innych badaniach. W przypadku altruistycznych "białych kłamstw" i kłamstw, które są korzystne dla obu stron, badania są bardzo rozbieżne. Według jednych doniesień, to mężczyźni są bardziej skłonni do tych niewinnych kłamstewek niż kobiety, według innych, to panie chętniej sięgają po sposoby na to, jak obejść prawdę i nikomu nie zaszkodzić.

W miejscu pracy uczciwa informacja zwrotna, nawet jeśli jest negatywna, jest bardzo ważna. (Fot. PAP)

"Te mieszane wyniki sugerują, że różnice między płciami w kłamstwie, jeśli istnieją, mogą być niewielkie i zależeć od konsekwencji kłamstwa" – czytamy w raporcie.

I choć może się wydawać, że "białe kłamstwa" są niewinne, najnowsze badania rzucają nowe światło na ich konsekwencje - szczególnie w miejscu pracy, gdzie uczciwa informacja zwrotna, nawet jeśli jest negatywna, jest ważna.

Według nowych badań przeprowadzonych przez dr Lily Jampol i Vivian Zayas, profesor psychologii w College of Arts and Sciences, to kobiety częściej otrzymają niedokładne informacje zwrotne. Autorki badania wskazują, że kobiety osiągające gorsze wyniki otrzymują mniej prawdziwe, ale życzliwe informacje zwrotne dotyczące wyników ich pracy. I może być to bardzo szkodliwe.

"Biorąc pod uwagę, że informacje zwrotne na temat swojej pracy, są niezwykle ważne, dostęp do uczciwych i dokładnych informacji zwrotnych powinien mieć każdy, kto potrzebuje poprawy. Niezależnie od grupy społecznej" – tłumaczą autorki badania.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama