Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kintsugi - uwydatniaj swoje potknięcia

Kintsugi - uwydatniaj swoje potknięcia
Czy potrafimy pokazywać swoje własne "pęknięcia"?... (Fot. Getty Images)
Jeśli doświadczamy trudności, to znaczy, że żyjemy - piszą w swojej książce Ichigo ichie Francesc Miralles i Hector Garcia. Umiejętne przeżywanie trudności i niepowodzeń to element sztuki Kintsugi, która wyrosła na fundamencie sztuki japońskiej.
Reklama

Kintsugi to sztuka naprawiania stłuczonych przedmiotów, najczęściej wyrobów ceramicznych, przy użyciu laki i sproszkowanego złota. Uwydatnione uszkodzenia nadają przedmiotom nowy charakter, są świadectwem ich historii i ukazują ich nową estetykę.

Jak przyznają autorzy książki, filozofia kintsugi może z jednej strony pokazywać nam, że piękne jest to, co niedoskonałe, z drugiej zaś być metaforą naszego życia. "Jeśli doświadczamy trudności, to znaczy, że żyjemy. To właśnie trudności i sposób, w jaki stawiamy im czoło, kształtują nas w znacznie większym stopniu niż okresy spokoju" - wskazują autorzy.

Jak wyjaśnia Francesc Miralles, sztuka kintsugi to piękny sposób na spojrzenie na problemy z nieco innej perspektywy. "Osoby, które w swoim życiu napotkały na wiele przeszkód, przetrwały życiowe zakręty - jeśli te wszystkie doświadczenia potraktujemy jako złote nici – okazuje się, że jesteśmy mądrzejsi, bardziej świadomi, bardziej doświadczeni i bardziej wartościowi" - podkreśla Miralles.

"Nie wiem, jak jest w Polsce, ale w Hiszpanii raczej staramy się ukryć nieprzyjemne zdarzenia w naszym życiu, nie mówimy o naszych niepowodzeniach. W Stanach z kolei porażki są bardzo cenione, na tyle cenne, że umieszcza się je w CV. Jeśli prowadziłeś firmę, która upadła, albo poniosłeś porażkę mówisz o tym – traktowane jest to jako doświadczenie" - wspomina.

Zapytany o to, czy zamiast uczyć się tego, jak być szczęśliwym, warto czerpać wiedzę i doświadczenie właśnie z tych niepowodzeń, przyznaje, że szczęście to kwestia względna.

"Im bardziej za czymś gonimy, tym więcej tracimy. Pogoń za szczęściem rujnuje radość płynącą z tych prostych przyjemności, codziennych chwil. Tak samo jest z miłością. Myślę, że prawdziwe szczęście osiągamy wtedy, kiedy zaakceptujemy to, że są momenty, kiedy jesteśmy smutni i nie ma w tym nic złego. Szczęście pojawia się również wtedy, kiedy jesteśmy bardziej otwarci na nowe doświadczenia" - podsumowuje.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.05.2019
GBP 4.912 złEUR 4.300 złUSD 3.854 złCHF 3.819 zł

Sport


Reklama