Menu

Keiry Knightley życie z dysleksją

Keiry Knightley życie z dysleksją
Keira jest najlepszym przykładem na to, że pomimo dysleksji można spełniać swoje marzenia... (Fot. Getty Images)
Keira Knightley jest dowodem na to, że przed dyslektykami nie jest zamknięta droga do wielkiej kariery. Moja mama mogła zmusić mnie do pracy nad czytaniem tylko w jeden sposób: obiecując, że wynajmie mi agenta - wspomina aktorka.
Reklama

Miała pięć lat, gdy poszła do szkoły. Początkowo była najlepszą uczennicą. Czytała wszystkim dzieciom książki. Myślała o sobie jako o kimś, kto jest ponadprzeciętnie inteligentny. Matka Keiry - Sharman Macdonald, nagradzana autorka sztuk teatralnych, bardzo dużo jej czytała i dziewczyna zapamiętała treść książek. Gdy w końcu w wieku sześciu lat otrzymała do przeczytania książkę, której nie znała, jej sekret wyszedł na jaw. Okazało się, że ma dysleksję i nie potrafi przeczytać ani słowa. Tak straciła status gwiazdy wśród rówieśników i znalazła się na samym dole szkolnej hierarchii.

Z dysleksją mamy do czynienia, gdy trudności z czytaniem i pisaniem występują przy normalnej (a często wyższej niż przeciętna) inteligencji i swobodnym dostępie do edukacji. Pierwszy przypadek opisał w roku 1896 Pringle-Morgan, lekarz z Sussex. Na dysleksję cierpi - według różnych szacunków - od 5 do 15 proc. populacji. Przyjmuje się, że co najmniej dwukrotnie częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt. Dyslektykami byli m.in. Thomas Alva Edison, Albert Einstein, Winston Churchill i Pablo Picasso. Także bohaterowie kultury masowej, jak aktorzy Tom Cruise czy Orlando Bloom.

Keira z pomocą specjalistów nauczyła się czytać i pisać, a do pracy nad sobą motywowała ją obiecana nagroda - pozwolono jej realizować się aktorsko. Dziewczynka chodziła na zajęcia teatralne i została zapisana do agencji aktorskiej. Przez całe dzieciństwo grywała małe rólki filmowe i teatralne.

„Dysleksja nauczyła mnie etyki pracy – muszę przygotowywać się więcej i dłużej niż inni, bo dłużej czytam scenariusz. Jasno mówię reżyserom, że nie wolno mi dać świeżo przerobionego dialogu i oczekiwać, że za godzinę lub dwie dobrze go zagram. A jeśli każesz mi przeczytać z kartki tekst, którego nigdy wcześniej nie widziałam, to wszystko zacznie mi skakać przed oczami i efekt będzie dość zaskakujący” – Knightley wyjaśnia w filmiku promocyjnym dla organizacji Made by Dyslexia.

Ta gwiazda nigdy nie zdobyła formalnego wykształcenia aktorskiego. Co więcej, nie skończyła liceum i nie ma matury. Jej uniwersytetem był plan zdjęciowy. Dwa razy była nominowana do Oscara, kilkukrotnie do nagród BAFTA i Złotych Globów...

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.11.2019
GBP 5.013 złEUR 4.292 złUSD 3.901 złCHF 3.950 zł

Sport


Reklama