Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jogging: Trening ciała i pamięci

Jogging: Trening ciała i pamięci
Jogging to samo zdrowie! (Fot. Thinkstock)
Systematyczny jogging nie tylko pozwala wzmocnić nasze ciało, ale również poprawia naszą pamięć. Wiadomo, że ćwiczenia pomagają zwalczyć stres, jednak najnowsze doniesienia wskazują, że bieganie może również wzmocnić naszą pamięć.
Reklama

Naukowcy z uniwersytetu Brigham Young odkryli, że bieganie pomaga chronić hipokamp - obszar w mózgu odpowiedzialny za uczenie się i pamięć - przed negatywnymi skutkami stresu.

"To pokrzepiające, że negatywny wpływ stresu na nasz mózg możemy zwalczyć wychodząc pobiegać" - przyznaje autor badania Jeff Edwards. "Idealnymi warunkami dla poprawy naszej pamięci i uczenia się byłby brak stresu i duża aktywność fizyczna. Oczywiście nie zawsze możemy kontrolować poziom stresu w naszym życiu, ale mamy wpływ na to ile ćwiczymy" - dodaje Edwards.

Aby zbadać związek między pamięcią, stresem i ćwiczeniami, naukowcy przeprowadzili badanie na myszach, które podzielili na cztery grupy: te prowadzący siedzący tryb życia bez stresu, bez stresu, ćwiczące zestresowane i te poddane stresowi i prowadzące siedzący tryb życia.

Następnie myszy eksponowano na sytuacje powodujące stres, takie jak chodzenie po podwyższonej platformie lub pływanie w zimnej wodzie. Naukowcy odkryli, że zestresowane myszy, które poddawane były aktywności fizycznej, miały znacznie wyższy wskaźnik LTP (long term potentiation), niż te, które nie ćwiczyły.

Dodatkowo, ćwiczące myszy znacznie zmniejszyły liczbę błędów popełnionych w labiryncie niż te prowadzące siedzący tryb życia.

Wyniki sugerują, że ćwiczenie jest skutecznym sposobem ochrony mechanizmów uczenia się i pamięci przed negatywnymi skutkami przewlekłego stresu.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama