Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jest wreszcie tani i w całości nadający się do recyklingu dom do wydrukowania

Jest wreszcie tani i w całości nadający się do recyklingu dom do wydrukowania
Domy wydrukowane przez drukarkę 3D mogą wkrótce rozwiązać kryzys związany z niedoborem mieszkań. (Fot. Twitter/@IANS)
BioHome3D to wykonany z mączki drzewnej i biożywic dom, który powstaje w technologii druku 3D - pierwszy dom z drukarki wykonany w całości z naturalnych materiałów. Zmontowanie go na placu budowy zajmuje kilka godzin, okablowane go przez elektryka - dwie godziny. Najdłużej trwa drukowanie modułów tworzących dom, ale trwają prace, które mają skrócić ten proces do dwóch dni.
Reklama
Reklama

Zaprezentowany przez zespół z Uniwersytetu Maine w Stanach Zjednoczonych dom o powierzchni 55 metrów kwadratowych powstał wyłącznie z odpadów tartacznych - mączki drzewnej i biożywic. Jak przekonuje serwis Euronews, jest dzięki temu nie tylko tani, ale i w całości nadaje się do recyklingu.

Większość opracowanych do tej pory technologii budowlanych opartych na druku 3D wymaga materiałów, których produkcja skutkuje wysoką emisją dwutlenku węgla. Przykładem takiego materiału jest chociażby beton. Prototyp BioHome3D wykonany jest tymczasem z przyjaznych środowisku materiałów - odpadów z tartaków, i minimalizuje zużycie betonu.

"To niesamowite. Nie wiedziałam, czego się spodziewać" - przekazała dziennikarzom podczas prezentacji domu Janet Mills, gubernatorka stanu Maine. "Myślałam, że to będzie jakaś lepianka, ale to jest prawdziwy dom" - dodała. W stanie Maine brakuje 20 tysięcy mieszkań, więc takie domy mogą pomóc zaspokoić ten niedobór w przyjazny dla środowiska sposób.

BioHome3D to bungalow z jedną sypialnią i jedną łazienką. Ściany płynną krzywizną przechodzą w dach, co we wnętrzu tworzy przytulną przestrzeń.

Budynek powstał z czterech wydrukowanych modułów, których zmontowanie na placu budowy zajmuje pół dnia. Okablowanie domu przez elektryka to kwestia dwóch godzin. Na razie najdłużej trwa sam proces drukowania, ale naukowcy planują podjąć pracę nad tym, by skrócić go do dwóch dni. Zanim jednak tak się stanie, będą przez kilka miesięcy monitorować prototyp, by zebrać dane, jak sprawdza się w różnych warunkach pogodowych, zimą i latem.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama