Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jeśli na "waleta", to na tej chorwackiej wyspie

Jeśli na "waleta", to na tej chorwackiej wyspie
Pięknie, prawda? (Fot. Getty Images)
Wyspa Rab uznawana jest za miejsce narodzin chorwackiego naturyzmu. I tak plażowicze nie tylko bez skrępowania, ale też bez kostiumów, mogą się tam opalać tak, jak Bóg ich stworzył. A sprzyja temu duża liczba zalesionych zatoczek...
Reklama
Reklama

Jak opisują autorzy przewodnika "Chorwacja. Istria i Kvarner", Sławomir Adamczak, Katarzyna Firlej-Adamczak oraz Ewa i Marcin Michalscy - wyspę Rab na południu Kvarneru uważa się za miejsce narodzin chorwackiego naturyzmu. Choć określana jest ona przez nich „Wyspą Adama i Ewy", pionierem miał być angielski król Edward VIII...

"W 1936 roku wspólnie z małżonką wykąpał się nago w tutejszej zatoce Kandalora. Wydarzenie to znalazło nawet oddźwięk w chorwackiej kulturze - poświęcono mu przedstawienie +Król jest nagi+ wystawiane w jednym z teatrów Zagrzebia" - opisują i dodają, że w rzeczywistości tradycje opalania się bez zbędnych tekstyliów są znacznie dłuższe.

"Pierwsza plaża naturystów została na wyspie otwarta już na początku XX wieku, a w hotelach około 50 miejsc przeznaczonych było dla golasów. Opisy Rabu jako raju dla naturystów można znaleźć m.in. w publikacjach z 1907 r. i 1912 r. Trudno się z nimi nie zgodzić - duża liczba zalesionych zatoczek sprawia, że łatwo tu można znaleźć zaciszne miejsce" - kontynuują.

Co więcej, atrakcją wyspy Rab - jak podają autorzy - są 22 piaszczyste plaże na półwyspie Lopar, m.in. w miejscowości San Marino.

Pierwsza plaża naturystów została na wyspie otwarta już na początku XX wieku, a w hotelach około 50 miejsc przeznaczonych było dla golasów... (Fot. Getty Images)

Jednak zatoka Kvarner, przy której leży wyspa Rab, to nie tylko morze, ale też góry. "Na ekscytującą przygodę można liczyć w Parku Narodowym Risnjak podczas czteromilowej wędrówki ścieżką edukacyjną Leska. We wsi Kuterowo w górach Velebit działa schronisko dla osieroconych niedźwiadków. Zwierzętom stworzono warunki przypominające naturalne - do dyspozycji mają duży ogrodzony teren" - zachęcają.

Kvarner to oczywiście też wyspy, nie tylko wspomniana Rab. Jeśli nie przekonuje nas perspektywa plażowania bez żadnego ubrania, wolimy zafundować "bezpieczniejszą" rozrywkę dzieciom, warto odwiedzić z nimi ośrodki edukacyjno-badawcze służące ochronie unikatowej przyrody regionu. "Usytuowany na wyspie Cres park Eko-Centar Caput Insulae otacza opieką jedną z największych w Europie populacji sępów płowych. Można tu ciekawie spędzić czas pod kierunkiem miejscowych wolontariuszy" - opisują i uspokajają, że jest to całkowicie bezpieczne.

Co ciekawe, na jeszcze innej wyspie, Losinj, działa Centrum Edukacyjne Błękitny Świat, w którym realizowane są projekty informacyjno-edukacyjne dotyczące biologii morza, w tym także życia delfinów zamieszkujących okolice wysp Losinj i Cres. Warto udać się tam na początku sierpnia, bowiem dokładnie 5 dnia tego miesiąca obchodzony jest Dzień Delfina.

"Spragnieni przygodowych opowieści z pewnością chętnie wybiorą się do niewielkiej, ale bardzo ładnej jaskini Biserujka na wyspie Krk. Ponoć w tej grocie piraci ukrywali zagrabione skarby..." - kwitują.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama