Menu

James McAvoy dorabiał w... cukierni!

James McAvoy dorabiał w... cukierni!
Aktor pochodzi ze Szkocji, a początki jego kariery nie były usłane różami... (Fot. Getty Images)
Gwiazda 'X-Mena' James McAvoy, w przeciwieństwie do innych znanych brytyjskich aktorów ze swojego pokolenia, nie pochodzi z zamożnej rodziny. Aby utrzymać się podczas studiów, musiał przez trzy lata pracować w cukierni.
Reklama

James pochodzi z Glasgow. Jego matka była pielęgniarką, a ojciec kierowcą autobusu. Rodzice rozwiedli się, gdy miał 11 lat. Do tej pory McAvoy nie utrzymuje kontaktu z ojcem. Matka zmagała się z problemami zdrowotnymi i swoje dzieci (James ma jeszcze o dwa lata młodszą siostrę) oddała pod opiekę swoim rodzicom. Wnuki zamieszkały z dziadkami w szeregowcu cieszącej się złą sławą dzielnicy Drumchapel. Tak więc McAvoy, w przeciwieństwie do słynnych kolegów ze swojego pokolenia – Benedicta Cumberbatcha, Eddiego Redmayne’a i Toma Hiddlestona, nie wywodzi się z zamożnej klasy średniej.

Choć James zadebiutował na dużym ekranie już w wieku 16 lat w thrillerze „Bliski pokój”, aktorstwo wcale nie było jego marzeniem. Myślał o tym, by zostać księdzem-misjonarzem. „Zdałem sobie jednak sprawę, że chodziło tylko o przygodę. Czynienie dobra i chrześcijańska misja była wymówką, by dostać darmowy bilet na zwiedzanie świata” – przyznał. Kusiła go też marynarka wojenna.

Ostatecznie wybrał aktorstwo. Studiował na Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow. Aby związać koniec z końcem – stypendium nie zaspokajało jego potrzeb - pracował w cukierni Marks & Spencer. Robił desery przez pięć wieczorów w tygodniu, a w niedzielę brał podwójną zmianę. Spędził w tej pracy trzy lata. Gdy w końcu stał się jedną z najjaśniej świecących gwiazd brytyjskiego kina, ufundował dziesięcioletni program stypendialny dla tych, którzy chcieliby studiować w jego alma mater, a których nie stać na czesne.

McAvoya od 7 czerwca możemy oglądać w polskich kinach w filmie w „X-Men: Mroczna Phoenix”, który jest zwieńczeniem filmowej sagi o przygodach X-Menów. Szkot po raz kolejny wciela się w profesora Charlesa Xaviera, lidera mutantów. Do tej roli znów musiał ogolić głowę.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.12.2019
GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

Sport


Reklama