Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jaki jest twój wachlarz możliwości, czyli inteligencje wielorakie

Jaki jest twój wachlarz możliwości, czyli inteligencje wielorakie
Nic nie wskazywało na to, że Winston Churchill zostanie wielkim mówcą i przywódcą... (Fot. Getty Images)
Posiadamy cały wachlarz inteligencji, a nie tylko jeden jej rodzaj, jak do tej pory sądzono - wynika z badań, prowadzonych przez Howarda Gardnera, amerykańskiego psychologa i neurologa, profesora uniwersytetu Harvarda. Według Gardnera, jest osiem typów inteligencji.
Reklama

W tym wachlarzu znajdują się: inteligencja językowa, ruchowa, muzyczna, intrapersonalna, matematyczno-logiczna, wizualno-przestrzenna, przyrodnicza i interpersonalna.

To, że inteligencje mogą być wielorakie, potwierdzają wybitne postaci nauki czy polityki. Np. Albert Einstein, jeden z największych uczonych na świecie, to marzyciel zakłócający tok lekcji ciągłymi pytaniami. W opinii nauczycieli miał nigdy niczego nie osiągnąć, a jego notowania stały tak nisko, że wielokrotnie sugerowano mu rezygnację ze szkoły.

Winston Churchill - sepleniący i jąkający się chłopiec został jednym z największych przywódców, ale także mówców XX wieku.

Tomasz Edison - najbardziej płodny wynalazca wszech czasów, po trzech tygodniach nauki musiał opuścić szkołę, gdyż uznano go za „niespełna rozumu", ze względu na liczbę zadawanych pytań.

Okazuje się, że potencjał wielu osób odnoszących spektakularne sukcesy na polu naukowym, artystycznym, społecznym czy sportowym pozostaje nadal całkowicie niezauważony w procesie edukacji.

Gardnerowska teoria inteligencji wielorakiej, opierająca się na wyjątkowości i niepowtarzalności każdego człowieka, podważa tezę o istnieniu tylko jednego rodzaju inteligencji, którą możemy zmierzyć przy użyciu testów. Jego badania potwierdziły istnienie wachlarza inteligencji. Nie mamy np. zdolności matematycznych, ale może się okazać, że dysponujemy wybitną inteligencją muzyczną, językową albo interpersonalną. Ważne jest, by odnaleźć swoją inteligencję dominującą.

U każdego dziecka typy inteligencji są rozwinięte w różnym stopniu i tworzą niepowtarzalny wachlarz talentów, możliwości i umiejętności. Trzeba je tylko odkryć...

Testy do zbadania inteligencji wielorakiej bez trudu można znaleźć w internecie. 

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.09.2019
GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

Sport


Reklama