Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak sobie radzić z depresją po urlopie?

Jak sobie radzić z depresją po urlopie?
Im dłuższy wyjazd, tym intensywniejszy może być poczucie przygnębienia i niezadowolenia z powrotu. (Fot. Getty Images)
Po urlopie rzeczywistość zdaje się dopadać nas bardziej drapieżnie i boleśnie. Z każdym mailem i liczbą rzeczy do zrobienia, naładowane baterie wyczerpują się znacznie szybciej, i w chwilę po urlopie zapominamy o jego zbawiennym efekcie, co zwykło określać się mianem powakacyjnej depresji. Ale może być inaczej.
Reklama
Reklama

Im dłuższy wyjazd, tym intensywniejszy może być poczucie przygnębienia i niezadowolenia z powrotu. Dzieje się tak, ponieważ po powrocie do domu możemy zdawać sobie sprawę, że nasze codzienne życie jest nieco mniej zadowalające, a obowiązki, z którymi przychodzi się nam mierzyć zdecydowanie nie wpływają korzystnie na nasz dobry nastrój. Stąd bierze się przygnębienie, nostalgia, zmęczenie, brak apetytu.

"Często nie zauważamy pewnych negatywnych aspektów naszego życia, gdy jesteśmy w jego środku, ale cofnięcie się o krok w czasie wakacji zapewnia większą jasność i rzuca nowe światło na to, co możemy zmienić w naszym życiu. Powrót do domu i zderzenie z rzeczywistością często bywa jak zimny prysznic" - zauważa terapeutka Shannon Thomas.

Przyznaje jednak, że dla wielu ludzi największym problemem po wakacjach jest odłączenie się od tej rzeczywistości, oderwanie od skrzynki mailowej, powiadomień. Jak sugeruje terapeutka, sposobem na uniknięcie stresu związanego z powrotem do rzeczywistości jest stopniowe przygotowywanie się do tego.

"Pod koniec wakacji ważne jest, aby zacząć myśleć z wyprzedzeniem o tym, co będzie się działo po powrocie lub jakie obowiązki i zajęcia na nas czekają" - wyjaśnia Thomas.

Zdrowsze dla zdrowia psychicznego są krótkie wypady? (Fot. PAP/Marcin Obara)

Choć sprawdzanie skrzynki mailowej w trakcie ostatniego dnia wakacji nie brzmi jak idealne ich zwieńczenie, może jednak znacznie złagodzić stres zaraz po powrocie.

"Alternatywnie, możesz przeznaczyć jeden dzień na relaks, zanim będziesz musiał wrócić do pracy – wakacje od wakacji. Wykorzystaj ten dodatkowy dzień, aby się rozpakować i załatwić kilka spraw, które ułatwią życie, takich jak zaopatrzenie lodówki, pranie, a nawet usunięcie spamu ze skrzynki odbiorczej, aby nadrabianie zaległości w wiadomościach było mniej zniechęcające" - sugeruje Thomas. "Powrót do normalnej rutyny zajmuje kilka dni, możemy pomóc sobie dbając o to, aby nasz harmonogram zajęć był prosty i systematycznie zwiększała się liczba zadań do zrobienia" - dodaje.

Co ciekawe, na co również wskazują badania, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są krótkie, ale częste wypady, które pozwalają w podobny sposób odciągnąć nas od codziennych obowiązków, jednak powrót do nich jest mniej obciążający.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama