Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak radzić sobie z samotnością?

Jak radzić sobie z samotnością?
Uczucie chwilowego osamotnienia jest naturalnym stanem, z którym od czasu do czasu przychodzi się zmierzyć każdemu z nas. (Fot. Getty Images)
Każdy z nas doświadcza samotności. Jeżeli zdarza się to incydentalnie, nie jest niszczące. W innym przypadku może znacząco obniżyć jakość życia. Naukowcy coraz baczniej przyglądają się rosnącej liczbie samotnych, szukając dla nich rozwiązania.
Reklama
Reklama

Samotność to, jak twierdzą uczeni, stan umysłu, mający nierzadko więcej wspólnego z dojmującym uczuciem osamotnienia aniżeli fizyczną izolacją. Dlatego zdarza się, że czujemy się samotni wśród ludzi – w pracy, w szkole, a nawet w bliskich relacjach z przyjaciółmi czy partnerem.

David Narang, psycholog i autor książki "Leaving Loneliness" wyjaśnia, że w przypadku samotności kluczowa jest nie liczba ludzi w naszym życiu, ale głębokość emocjonalnych więzi, które nas z nimi łączą.

W pojedynkę żyje w Polsce obecnie aż 5 mln osób. (Fot. Getty Images)

"Jeśli przebywamy w pokoju pełnym ludzi, członków rodziny czy przyjaciół, którzy nie znają naszych prawdziwych myśli, prawdopodobnie poczujemy się wówczas samotni. Z drugiej strony, gdy przynajmniej jedna osoba w naszym otoczeniu wie, o czym myślimy, jakie jest nasze samopoczucie w danym momencie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że samotność będzie znacznie mniejsza" – twierdzi.

Choć uczucie chwilowego osamotnienia jest naturalnym stanem, z którym od czasu do czasu przychodzi się zmierzyć każdemu z nas, coraz częściej mówi się o rosnącej fali samotności. Według ubiegłorocznego raportu Komisji Europejskiej, aż 30 mln Europejczyków określa siebie mianem ludzi samotnych. Wpływ na taki stan rzeczy mają niewątpliwie kruchość relacji międzyludzkich i brak bliskich osób w otoczeniu.

Według danych zebranych w ramach Spisu Powszechnego, w pojedynkę żyje w Polsce obecnie aż 5 mln osób. Szacuje się, że do 2035 roku liczba jednoosobowych gospodarstw domowych wzrośnie, stanowiąc jedną trzecią wszystkich gospodarstw w naszym kraju.

W 2017 roku były chirurg generalny Stanów Zjednoczonych dr Vivek Murthy przekonywał, że mamy obecnie do czynienia ze epidemią samotności. Wynika ona częściowo z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych, które zastępują nam bezpośrednie interakcje międzyludzkie. Długotrwała, nieprzemijająca samotność jest tymczasem bardzo groźna dla zdrowia – wiąże się ze zwiększonym ryzykiem depresji, stanów lękowych, chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci.

Naukowcy coraz baczniej przyglądają się rosnącej liczbie samotnych, szukając rozwiązania. (Fot. Getty Images)

"Nasze cierpienie jest wynikiem wstydu i niepokoju wywołanego poprzez osądzanie i karcenie się za to, że czujemy się samotni. Uważamy, że ponosimy porażkę lub załamujemy się, ponieważ żywimy przekonanie, że nie da się nas pokochać" – zauważa terapeutka Megan Bruneau.

Ekspertka radzi, byśmy w chwili osamotnienia starali się trenować współczucie dla samych siebie. "Powiedz sobie: To zrozumiałe, że czujesz się teraz samotny; jesteś człowiekiem, który, podobnie jak inni ludzie, pragnie więzi w naszym pełnym izolacji świecie. Pamiętaj, że to uczucie minie, nie jest oznaką żadnej patologii i że są miliony ludzi, którzy czasami czują się bardzo podobnie” – sugeruje Bruneau. I dodaje, że rozumienie i akceptacja swoich emocji – również tych trudnych, negatywnych – jest kluczem do psychicznej równowagi.

Gdy czujemy się samotni, szukajmy kontaktu z drugim człowiekiem – oto najprostsza, a zarazem najskuteczniejsza rada udzielana przez specjalistów. W chwili smutku spowodowanego uczuciem osamotnienia, warto więc spotkać się z przyjacielem lub choćby wykonać telefon. Nawet krótka rozmowa może przynieść wówczas ulgę.

Warto zarazem ograniczyć korzystanie ze smartfonów. Dowiedziono naukowo, że długotrwałe śledzenie swoich kanałów w mediach społecznościowych pogarsza nastrój i pogłębia uczucie izolacji, bo porównujemy się do idealnych zdjęć publikowanych w sieci. Lepiej więc wyjść na spacer lub pobawić się z psem. "Spędzanie czasu ze zwierzętami bywa uzdrawiające" – dodaje Bruneau.

Uczucie izolacji możemy także zniwelować oddając się kreatywnym czynnościom, jak rysowanie, czytanie poezji czy rzeźbienie. "Czytanie zapierającego dech w piersiach wiersza, dzierganie szalika lub wyrażanie emocji poprzez malowanie, rysowanie lub rzeźbienie to sposoby na przekształcenie cierpienia w coś pięknego" – przekonuje Jeremy Nobel, prezes Foundation for Art & Healing. Poleca on również zapisać się na grupowe zajęcia, w trakcie których możemy poznać nowych, ciekawych ludzi.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że podczas gdy przejściowa samotność jest stanem zgoła naturalnym, długotrwałe i uporczywe uczucie izolacji bywa niebezpieczne dla naszej psychiki i ogólnego zdrowia. Jesteśmy wtedy znacznie bardziej narażeni na wystąpienie depresji i wielu innych schorzeń. "Jeśli regularnie odczuwasz niepokój związany z uczuciem osamotnienia, zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny albo terapeuty" – konkluduje Nobel.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama