Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jak powstają owocowe perfumy?

Jak powstają owocowe perfumy?
Za zapach perfum odpowiada wiele syntetycznych substancji. (Fot. Getty Images)
Owocowy zapach często kojarzy się z czymś niezbyt eleganckim i słodkim. Camille Goutal, która tworzy perfumy Goutal Paris, opowiada o tej rodzinie zapachów.
Reklama

W świecie perfum wokół owocu pojawiło się kilka przełomowych kreacji. Pierwszym zapachem o owocowych nutach były perfumy Mitsouko Guerlain z 1919 roku. "Nie musimy myśleć o owocu, bo okazuje się, że owocowy zapach powstał za sprawą aldehydu C14" - zauważa  Camille Goutal. Dla wyjaśnienia dodajmy, że zapach aldehydu C14 jest zbliżony do brzoskwini.

Co pozwala tworzyć nuty owocowe? To także prunol. Inne jego nazwy to urson lub malol. Ten kwas ma roślinne pochodzenie, jego źródłem mogą być eukaliptus, grzybienie, magnolia czy goździki. Jednak najwięcej go można znaleźć w skórce jabłek.

W latach 80. ponownie wraca zainteresowanie owocowymi perfumami. Tu wymienić można: l'Eau by Diptyque z aromatem z czarnej porzeczki, Petite Cherie z gruszką, różą i brzoskwinią. „Często, gdy tworzę kompozycje wokół owocu, to zapach ten jest słodki. A jednak Petite Cherie jest raczej świeży i soczysty" - wyjaśnia Camille Goutal.

Podobnie jak perfumy kwiatowe, istnieją dwa rodzaje zapachów owocowych. Te, z pojedynczą nutą prostych owoców są wyraźnie rozpoznawalne. Ta pierwsza kategoria, przyjemna, na co dzień, jest często stosowana w kosmetykach. Druga grupa jest zbudowana wokół wielu akordów różnych owoców. Osobną kategorią są nuty cytrusowe, które - jak wyjaśnia Goutal - "wyrażają świeżość, żywotność, witalność".

Nuta owocowa jest zawsze syntetyczna, nie otrzymuje się jej bezpośrednio z owoców (z wyjątkiem wanilii). Jednak nie umniejsza to jakości takich perfum, a niektóre syntetycznie otrzymywane składniki zapachowe mogą być bardzo drogie.

Niektóre owocowe akordy stały się niezbędne w perfumerii: jak czerwone owoce z różą lub figą albo kokos. "Nuty owocowe są czasami uważane za tani chwyt w perfumach, podczas gdy są radosne i kobiece. Wystarczy dobrze wyważyć ten owoc” - podsumowała Camille Goutal.

Owocowe perfumy to obecnie np. Petite Cherie - Goutal (gruszka), Aqua Allegoria Coconut Fizz - Guerlain (nuty kokosowe), Yes, I'm Pink First Candy - Cacharel (truskawka), Lost Cherry - Tom Ford (czereśnia). 

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.05.2019
GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

Sport


Reklama