Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jak pokonać strach przed lataniem?

Jak pokonać strach przed lataniem?
Co piąty pasażer, aby oszukać strach sięga po alkohol lub środki farmakologiczne przed wylotem. (Fot. Thinkstock)
W Portugalii przybywa kursów dla osób z fobią latania samolotem. Ich organizatorami są zarówno firmy założone przez psychologów, ekipy byłych pilotów, jak i same linie lotnicze.
Reklama

Rosnąca liczba miejsc, w których w Portugalii można uzyskać pomoc w walce z lękiem przed lataniem samolotami, wynika z wysokiego odsetka osób z fobią przed podróżowaniem w przestworzach. O ile wśród Brazylijczyków wynosi on około 20 proc., o tyle u Portugalczyków - około 35 proc.

Rozpiętość w ofercie terapeutycznej jest w Portugalii stosunkowo duża. Na przykład interdyscyplinarny zespół z Porto pobiera około 900 euro za łączną terapię, zaś firma TAP, portugalski państwowy przewoźnik lotniczy, około 400 euro. W obu przypadkach poza oswajaniem pasażera z lataniem, prowadzi on również indywidualne rozmowy z psychologami.

Eksperci wskazują, że w ponad 90 proc. przypadków osób mających lęk przed lataniem możliwe jest szybkie wyleczenie fobii. Nie brak przypadków, że pacjenci na tyle przywiązują się do częstego latania samolotem, że zapisują się na kursy pilotażu maszyn lotniczych.

W dzisiejszych czasach lęk przed lataniem może powodować nawet utratę pracy. (Fot. Thinkstock)

"W dzisiejszych czasach, gdzie lęk przed lataniem może powodować nawet utratę pracy, osoby z fobiami przed podróżą w przestworzach mają w czym wybierać. Obie strony są zadowolone: wystraszony pasażer, bo traci lęk; linie lotnicze - bo często zyskują nowego klienta" - zauważa Miguel Fonseca, pasjonat latania samolotami.

Zdaniem Cristiny Albuquerque, psycholog z portugalskiego zespołu "Latać bez strachu", organizującego trzydniowe terapie oswajające z podróżowaniem w przestworzach, najbardziej typowymi zachowaniami osób z fobiami lotniczymi jest przyspieszone bicie serca, duszności, problemy żołądkowe i zaburzenia snu.

"Symptomy te mogą pojawić się już na kilka dni przed wejściem na pokład samolotu. Dodatkowo mogą im towarzyszyć też katastrofalne myśli" - dodaje Albuquerque.

Portugalska psycholog odnotowała, że według badań sondażowych co piąty pasażer, aby oszukać strach sięga po alkohol lub środki farmakologiczne przed wylotem.

"Bardzo często obawy przed podróżowaniem w przestworzach mają swoje podłoże w innych lękach wyniesionych z przeszłości. Niekiedy sięgamy do historii życia pasażera, aby zrozumieć jego zachowania w powietrzu" - ujawnia Cristina Albuquerque.

Komentarze


 • Madzik
  12 listopada 2017, 12:18

  Jak pokonać strach przed lataniem?
  Poprostu nie latać!
  A dlatego że to nie tylko strach ale i ryzyko utraty życia

 • Czerwony nos
  14 listopada 2017, 13:04

  Myślę że darmowe drinki by pomogły

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2018
GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

Sport


Reklama