Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak ćwiczyć w domu? Boso czy w obuwiu sportowym?

Jak ćwiczyć w domu? Boso czy w obuwiu sportowym?
Jogę ćwiczmy boso... (Fot. Getty Images)
Nie mając obecnie dostępu do siłowni i klubów fitness, wielu z nas, aby nie rezygnować całkowicie z aktywności fizycznej, ćwiczy w domu. Pozostaje jednak pytanie, jak odpowiednio przygotować się do domowego aerobiku. Czy możemy trenować boso, czy też narazimy się wówczas na kontuzje? Ekspert rozwiewa wątpliwości.
Reklama
Reklama

„To, czy możemy trenować boso czy też potrzebujemy do tego wygodnych butów, zależy w dużej mierze od poziomu naszego zaawansowania. Ale nie tylko. Istotne jest także to, jaki rodzaj ćwiczeń wykonujemy” – zaznacza w rozmowie z serwisem „Popsugar” Trevor Thieme, certyfikowany trener amerykańskiej organizacji National Strength and Conditioning Association.

„Gdy ćwiczymy pilates lub jogę, oczywiście nie zakładamy butów, a nawet skarpet. To istotne, by zoptymalizować sensoryczne informacje zwrotne, które ciało otrzymuje ze stóp” – tłumaczy. I dodaje, że przed urazami chroni nas wówczas mata, która działa amortyzująco.

Jeśli zaś chodzi o bardziej intensywne formy ćwiczeń, jak trening siłowy, odpowiedź na pytanie o to, czy musimy nosić obuwie, jest nieco bardziej skomplikowana. Kluczowe jest nasze doświadczenie.

Buty sportowe odgrywają dużą rolę podczas naszych ćwiczeń... (Fot. PAP)

„Jeśli dopiero zaczynasz trenować bez butów, rób to powoli – wykonuj boso lub w skarpetkach tylko część każdego treningu, aby umożliwić stopom i ciału dopasowanie się do nowych warunków. Na początku będzie to niewygodne, ponieważ mięśnie stóp prawdopodobnie osłabły w wyniku noszenia butów. Buty są nam niezbędne podczas poruszania się, ale wykonują wiele czynności stabilizujących, z którymi normalnie radziłyby sobie mięśnie stóp” – wskazuje Thieme.

I dodaje, że choć z ćwiczeniem bez butów należy na początku uważać, by nie nadwyrężyć nieprzyzwyczajonych do tego mięśni i ścięgien, w dłuższej perspektywie jest to nawyk korzystny dla naszego zdrowia. Trenując boso wzmacniamy bowiem swoje stopy, które stają się dla ciała stabilnym fundamentem, a zarazem zwiększają nasze możliwości podczas treningów siłowych. „Podnosząc ciężary boso, sensoryczna odpowiedź twoich stóp, które mają bezpośredni kontakt z podłożem, zwiększa świadomość ciała w przestrzeni. To może przełożyć się na lepszą równowagę, koordynację, stabilność i mechanikę ruchu” – wyjaśnia.

W przypadku intensywnych ćwiczeń cardio, które bazują na dynamicznych ruchach, takich jak podskoki, trener zaleca jednak noszenie sportowego obuwia. Zapobiegnie to potencjalnym kontuzjom. „Warto obiektywnie ocenić podłoże, na którym ćwiczymy – czy jest równe oraz nie nazbyt śliskie. Kolejnym utrudnieniem może być pocenie się. Jeśli w czasie treningu bardzo się pocisz, ćwiczeniem boso ryzykujesz poślizgnięcie się i upadek, co może skutkować urazem” – ocenia Thieme.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2024
GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama