Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak być szczęśliwym?

Jak być szczęśliwym?
Naukowcy twierdzą, że szczęście jest nam niezbędne do życia. (Fot. Gertty Images)
Psychologowie zgodnie przekonują, że ludzie, który czują się szczęśliwi, są zdrowsi i mają większe szanse na długie życie. Warto więc uczynić szczęście swoim najważniejszym celem do osiągnięcia. Droga ku niemu prowadzi m.in. przez codzienny trening uważności.
Reklama
Reklama

Jak być szczęśliwym? To pytanie filozofowie zadają sobie od wieków. Odpowiedź, mimo upływu lat i coraz większej wiedzy, jaką dysponujemy, wciąż nie jest jednoznaczna. Dlatego dla wielu z nas szczęście nadal pozostaje nieosiągalnym stanem.

Naukowcy dowodzą, że szczęście jest nam niezbędne do życia. Ludzie szczęśliwi umieją bowiem wykształcić korzystne dla swojego zdrowia nawyki. Badanie przeprowadzone w 2017 roku przez litewskich uczonych, w którym wzięło udział ok. 7 tys. dorosłych ludzi, wykazało, że osoby mające na co dzień dobre samopoczucie, są bardziej aktywne fizycznie i stosują zdrowszą dietę, częściej sięgając po świeże owoce i warzywa.

Szczęścia warto szukać w prozaicznej codzienności... (Fot. Getty Images)

Zadowolenie z życia wiąże się również z lepszym snem, utrzymywaniem wagi pod kontrolą, niższym poziomem stresu, lepiej funkcjonującym układem odpornościowym, a nawet większą szansą na długowieczność. Szczęście zdaje się być zatem gwarancją zdrowego i długiego życia.

Wielu z nas traktuje szczęście niczym drogocenną porcelanę, rezerwując je niejako na specjalne okazje. Chwil szczęścia warto tymczasem szukać w prozaicznej codzienności, gdyż wbrew temu, co możemy przypuszczać, znajdują się one w zasięgu ręki.

Nataly Kogan, mówczyni motywacyjna, przedsiębiorczyni i autorka książki “Happier Now: How to Stop Chasing Perfection and Embrace Everyday Moments” radzi, porzucić pogoń za perfekcją. Umiejetność dostrzegania małych rzeczy, które sprawiają nam radość i nas uszczęśliwiają, zdaje się być kluczem filozofii Kogan.

Ekspertka, która wiele lat temu przeżyła doświadczenie wypalenia zawodowego zdradza, że częstym błędem, który sama niegdyś popełniła, jest odkładanie szczęścia na później. “Żyłam z myślą: będę szczęśliwa, kiedy... Wielu ludzi robi podobnie. Musimy tymczasem spojrzeć na zdrowie emocjonalne jak na umiejętność, a nie cel. I jak w przypadku każdej umiejętności powinniśmy ćwiczyć, aż staniemy się w tym lepsi” - sugeruje Kogan.

Warto dbać o regularny kontakt z bliskimi osobami, nawet jeśli są daleko. (Fot. Getty Images)

Pomimo niezliczonych korzyści płynących z radości, wielu z nas nie traktuje zadowolenia z życia jako swojego priorytetu. Dążymy do osiągania sukcesów na różnych polach, łudząc się, że gdy wejdziemy na kolejny szczyt, szczęście przyjdzie do nas samo.

Sferą, której warto poświęcić sporo uwagi, jest praca. To w niej spędzamy znaczną część dnia, to ją zwykliśmy postrzegać jako miejsce samorealizacji. Kogan sugeruje, by swój trening szczęścia rozpocząć od zrobienia listy cech, za które lubimy swoją pracę. "Bądź konkretny, myśl ogólnie i nie oceniaj swojej listy podczas pisania. Nie ma znaczenia, jakie zalety wskażemy i ile ich jest. Chodzi o zmianę sposobu myślenia” - przekonuje ekspertka.

I dodaje, że bardzo skuteczny jest także codzienny zwyczaj odnotowywania o poranku trzech małych, ale bardzo konkretnych rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. "Nie chodzi o udawanie, że nic w naszym życiu nie jest złe. Chodzi o to, by pomóc mózgowi wydostać się ze spirali negatywnych myśli" - podpowiada.

Jej opinię podziela Shamash Alidina, autor bestsellerowej książki “Mindfulness for Dummies”, który twierdzi, że można pozwolić sobie na błędy i lepiej nie być wobec siebie zbyt surowym. Gdy nasz wewnętrzny krytyk zbyt często dochodzi do głosu, poziom szczęścia i zadowolenia z życia drastycznie spada.

Poziom szczęścia zwiększają także silne relacje międzyludzkie. Gretchen Rubin, autorka książki “The Happiness Project”, poleca regularny kontakt z bliskimi osobami - może to być dzwonienie, pisanie wiadomości lub spotykanie się. Co pięć dni rodzina Rubin wysyła do siebie e-maila z informacją dotyczącą "nudnych codziennych spraw".

Uważność, wdzięczność i życzliwość bez wątpienia przyczyniają się do większej radości z życia. Podobnie działać może jednak także dyscyplina. Rubin uważa, że poczucie szczęścia jest nierozerwalnie związane z aktywnością fizyczną, snem i właściwym zarządzaniem czasem i pieniędzmi.

Nazbyt często szczęście kojarzy nam się z chwilowym, ulotnym stanem. Tymczasem można się doń zbliżyć choćby poprzez rezygnację z cukru, alkoholu lub wysypianie się. "Czasami, aby być szczęśliwszym na dłuższą metę, musimy dawać z siebie więcej lub pozbawić się czegoś. Bo szczęśliwe życie nie koncentruje się wyłącznie na teraźniejszości" - konkluduje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama