Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandzki chleb sodowy nie tylko na św. Patryka!

Irlandzki chleb sodowy nie tylko na św. Patryka!
Wygląda smakowicie... (Fot. Getty Images)
Chleb sodowy to pieczywo charakterystyczne dla kuchni irlandzkiej, choć popularne także w innych krajach, wypiekane z mąki z dodatkiem sody i maślanki. Szef kuchni Rory O'Connell przyznaje, że chleb sodowy najlepiej smakuje z solidną porcją masła.
Reklama
Reklama

W Stanach Zjednoczonych "irlandzki chleb sodowy" oznacza na ogół słodki biały chleb z jajkami i masłem z dodatkiem rodzynek lub kminku. Soda w nazwie pochodzi z sody oczyszczonej używanej do zaczynu zamiast drożdży. Ale niektórzy twierdzą, że nie ma nic irlandzkiego w tej wersji chleba i jest to amerykański wynalazek.

Na terenie samej Irlandii popularne są różne wersje tego chleba; pieczywo może być wykonane z razowej lub białej mąki. W Ulsterze chleb sodowy ogranicza się do postaci białego, aromatycznego pieczywa, zaś w południowej części Irlandii chleb zwykle znany jest jako "brązowy chleb sodowy".

Jak wyjaśnia na łamach "Today" Rory O'Connell, chleb sodowy to dowód na to, że potrzeba jest matką wynalazku. "Chleb sodowy został wprowadzony na początku 1800 roku, był idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie posiadali pieca - co w tamtym czasie dotyczyło wielu - mimo to mogli oni przygotować chleb sodowy. Chleb przygotowywano w dużym żeliwnym garnku, który był ustawiony na rozgrzanym palenisku" - wyjaśnia O'Connell.

Z czasem zaczęto wprowadzać różne jego odmiany. I tak, do tradycyjnego chleba sodowego, zaczęto dodawać nasiona albo rodzynki. "Rodzynki i inne suszone owoce byłyby przedmiotem luksusowym. Wprowadzono je do "białej wersji" chleba. W czasie trwania żniw, były niczym uczta dla ciężko pracujących mężczyzn. Kobiety, które przygotowywały chleb, dodawały garść rodzynek lub porzeczek, a potem może trochę cukru i jajka, o ile je miały" - wyjaśnia szef kuchni.

Najlepiej smakuje z solidną porcją masła... (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśnia O'Connell, znak krzyża na chlebie ma wymiar zarówno symboliczny, jak i praktyczny. "Umożliwia to przenikanie ciepła do najgłębszych warstw chleba, co pomaga w wypiekaniu. W kraju katolickim miał symboliczny wymiar - łamania się chlebem i dziękowania" - tłumaczy.

Szef kuchni zapewnia, że do dziś jest to jeden z podstawowych wypieków w Irlandii. Choć urozmaicony o różnorodne dodatki, jest dość egzotyczną wariacją. Z drugiej strony, ten prosty podstawowy przepis może być doskonałym punktem wyjścia dla kulinarnych eksperymentów. Można dodawać do niego rodzynki, oliwki, przyprawy, suszone pomidory. "Jeśli dodajemy do niego różne składniki nie mówmy później, że to np. irlandzki chleb sodowy z suszonymi pomidorami. Nie, to chleb z suszonymi pomidorami inspirowany chlebem sodowym" - zaznacza pewną kulinarną poprawność.

Do przygotowania podstawowej wersji chleba sodowego potrzeba: 170 gram mąki razowej, 170 g zwykłej mąki, pół łyżeczki soli, pół łyżeczki sody, 290 ml maślanki.

Przesianą mąkę łączymy z solą i sodą, następnie wlewamy maślankę i mieszamy do czasu uzyskania miękkiego ciasta. Jeśli ciasto jest zbyt "sztywne" można dodać nieco mleka. Ciasto obsypujemy mąką, delikatnie ugniatamy. Na środku wycinamy krzyż i pieczemy 30 min. w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama