Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandzka tradycja: "Utop" koniczynę na szczęście

Irlandzka tradycja: "Utop" koniczynę na szczęście
Za pomocą koniczyny św. Patryk tłumaczył istnienie Trójcy Świętej, przez co stała się ona symbolem tego kraju. (Fot. Getty Images)
Dla Irlandczyków Dzień św. Patryka to liczne festyny i pochody, których motywem przewodnim jest kolor zielony - symbolizujący koniczynę, nieodzowny element tego święta.
Reklama
Reklama

Każdego roku 17 marca to okazja do radosnej celebracji. Dzień św. Patryka sprzyja konsumpcji piwa, tego dnia koniecznie w kolorze zielonym, ulicznej gwarze i radosnej atmosferze skąpanej w zieleni - kto nie ma na sobie czegoś zielonego, będzie podszczypywany.

Jak głosi legenda, na początku V w., wówczas nastoletni jeszcze Patryk został porwany i wywieziony jako niewolnik na wyspy Irlandii, skąd udało mu się uciec i powrócić do rodzinnego domu w Brytanii. Tam, zgodnie z postanowieniem jeszcze z czasów niewoli, oddał się służbie Bogu. I zapewne nie obchodzilibyśmy dziś jego święta, gdyby nie proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrót do kraju, w którym był więziony w celu chrystianizacji tych pogańskich ziemi. Misja świętego nie zakończyła się tylko na chrystianizacji - według legendy przywracał on wzrok ślepcom, ożywiał umierających, a kraj uwolnił od plagi węży. Uwieńczeniem jego misji, był chrzest kraju, jakiego dokonał pod koniec życia.

Jednym z symboli tego dnia jest koniczyna, za jej pomocą św. Patryk tłumaczył istnienie Trójcy Świętej, przez co stała się ona symbolem tego kraju. O wielkim szczęściu może mówić ten, komu kiedyś udało się znaleźć czterolistną koniczynę.

"Mówiąc z perspektywy biologii, czterolistne koniczyny są niezwykle rzadkie - są mutacją" - wyjaśnia dr Christine Kinealy. "Prawdopodobnie na każdą czterolistną koniczynę przypada 10 tys. tych trójlistnych" - dodaje. Ponieważ są one tak rzadkie, znalezienie jednej sprawia, że czujesz się szczęśliwy. Jak wyjaśnia Kinealy, tradycja nakazywała "utopienie" koniczyny. "Koniczyna była zanurzona w szklance whisky, po jej wypiciu roślinę rzucono za lewe ramię pijącego" - tłumaczy Kinealy.

Noszenie zieleni stało się nieodłącznym elementem tego dnia, które powinno wiązać się zasadniczo z kolorem niebieskim, mocno utożsamianym z samym świętym. "Noszenie zieleni było politycznym i kulturowym ruchem tożsamościowym w Irlandii" - wyjaśnia Kinealy. Kolor ten stał się symboliczny dla Irlandczyków, czego dowodzi układ kolorystyczny flagi Irlandii. Zieleń oznacza katolików, pomarańczowy – protestantów, a biały – ciągłe dążenie do pokoju między nimi. Inna interpretacja kolorów: pomarańczowy oznacza wierność, zielony symbolizuje republikę, a biały to pokój.

Oczywiście, zieleń pasuje również do bujnego krajobrazu Irlandii. "Sama Irlandia jest nazywana Zieloną Wyspą lub Szmaragdową Wyspą" - zaznacza Kinealy.

Dzień św. Patryka zachęca również, by posmakować irlandzkiej tradycji. Śniadanie możemy zacząć od porcji tradycyjnej owsianki lub smażonego bekonu, kiełbaski, jajka, placków ziemniaczanych i kaszanki. Na obiad można pozwolić sobie na nie mniejsze szaleństwo, wołowinę duszoną z kapustą i marchewką, lub na inną narodową potrawę, wędzoną wieprzowinę. Możemy również zasmakować się w colcannon, tłuczonych ziemniakach z posiekanymi porami i jarmużem lub kapustą. Obowiązkowo wszystko popijając zielonym piwem, przy dźwiękach irlandzkiej muzyki.

Tego dnia na świecie odbywa się również wiele parad związanych z tym dniem. Najkrótsza parada na świecie odbywa się w irlandzkiej wiosce Dripsey. Trwa zaledwie 100 metrów, obejmując odległość między dwoma pubami w wiosce. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama