Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ile naprawdę wiemy o witaminie D?

Ile naprawdę wiemy o witaminie D?
Oto żywność, która zawiera witaminę D! (Fot. Getty Images)
Opisywana często w samych superlatywach, zdaje się cudownym lekiem. Tyle że niezbędna jest wiedza, jak ją przyjmować oraz na co może pomóc, a na co zupełnie nie.
Reklama
Reklama

Witamina D siłą swojego oddziaływania dorównuje hormonom. Wpływa na wiele bardzo różnych i ważnych procesów zachodzących w ciele. Zwiększa wchłanianie przez organizm wapnia, wzmacnia układ odpornościowy, reguluje ciśnienie krwi i wspiera układu krwionośny, w tym serce. Tym bardziej warto wiedzieć, jak się z nią obchodzić i gdzie jej szukać.

Popularne suplementy diety w większości przypadków produkowane są bez nadzoru aptekarskiego. A to oznacza, że stężenie substancji aktywnych ma charakter czysto deklaratywny. Dlatego wybierając suplementy najbezpieczniej szukać tych, które funkcjonują jak leki, a nie suplementy. Pamiętając o tym, że jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach i sprzyja jej obecność witaminy C (zwiększa przyswajanie) i witaminy K (kieruje wapń do kości, a nie tkanek miękkich).

Najbezpieczniejszym wyborem jest pozyskiwanie witaminy D z pożywienia. Choćby dlatego, że jest najlepiej przyswajalna. Gdzie jest jej najwięcej?

Na czele listy są przede wszystkim tłuste ryby morskie. Duże ilości witaminy D zawierają łosoś, śledź, dorsz, makrela, podobnie jak puszka sardynek, która może zawierać do 70 procent zalecanej dziennej dawki witaminy D.

Warto sprawdzić, czy powinniśmy brać suplementy... (Fot. PAP)

Kolejnym cennym źródłem witaminy D jest żółtko jaj. Jednak zawartość witaminy D może się różnić w zależności od rodzaju jaja. Na przykład jaja od kur z wolnego wybiegu mogą zawierać od czterech do sześciu razy więcej witaminy D.

Wysoki poziom witaminy D zawierają również grzyby – shiitake czy pieczarki, a także wątróbka i ser żółty.

Warto jednak mieć na uwadze to, że przed intensywnym suplementowaniem, czy też takim ułożeniem diety, żeby było w niej dużo witaminy D, należałoby sprawdzić, czy jej poziom jest niski. A wskazywać może na to brak energii, bóle kości i mięśni. Niedobór witaminy D u dzieci prowadzi do krzywicy, zaburzenia mineralizacji kości i zmniejszenia masy kostnej.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama