Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Hiszpanie prześcigną Japończyków pod względem długości życia

Hiszpanie prześcigną Japończyków pod względem długości życia
Hiszpanie żyją coraz dłużej. (Fot. Getty Images)
Hiszpania stanie się krajem do najdłuższej oczekiwanej długości życia. Do 2040 roku prześcignie pod tym względem Japonię.
Reklama

Według danych Instytutu Metrologii Zdrowia i Ewaluacji, do 2040 roku Hiszpania będzie krajem o najdłuższej oczekiwanej długości życia. Przeciętny obywatel będzie żył 85,8, nieznacznie przewyższając długość życia Japończyków, która wynosi 85,7 lat.

W nadchodzących latach największymi zagrożeniami dla naszego zdrowia i długowieczności będą otyłość, wysokie ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, palenie tytoniu i picie alkoholu - wskazują dane Instytutu Metrologii Zdrowia i Ewaluacji, który opracował prognozy. Co zatem odróżnia Hiszpanię od innych krajów na świecie? Ich dieta - przyznaje dr Christopher Murray, dyrektor Instytutu.

W dietetycznych rankingach, dieta śródziemnomorska jest najczęściej polecanym modelem odżywiania. Nie tylko pomaga zachować zdrowe serce, ale również młodzieńczy wigor. "Często piszemy, że dieta śródziemnomorska zbawiennie wpływa na zdrowie serca i mózgu. Badania wskazują, że ten model żywienia chroni również telomery" - można przeczytać w raporcie Harvard Health Publications.

Hiszpańska dieta jest jedną z najzdrowszych na świecie. (Fot. Getty Images)

Telomery to końcówki chromosomów, które zabezpieczają komórki przed utratą cennego materiału genetycznego podczas podziałów. Można powiedzieć, że odmierzają one czas życia komórki - od ich długości, która z wiekiem się skraca, zależy to ile razy komórka może się podzielić i jak długo będzie żyła. Z każdym podziałem komórkowym telomery ulegają skróceniu, a komórka starzeje się coraz bardziej. Gdy te ochronne końcówki stają się zbyt krótkie, komórka ginie.

"Krótsze telomery związane są z niższą żywotnością i wyższym wskaźnikiem rozwoju chronicznych chorób" - dodają badacze.

Jednym słowem dieta śródziemnomorska nie tylko gwarantuje zdrowie, ale również przyczynia się do zachowania młodzieńczego wigoru. Badania wykazały nawet, że ci, którzy stosują się do zasad diety śródziemnomorskiej, zachowują większą sprawność umysłową.

Nic dziwnego, że Hiszpania stanie się oazą długowieczności. Jak wskazuje dr Murray, pod względem stylu życia, Hiszpanie doskonale wypadają na tle innych krajów. Prześcignie również Japonię, która przez wiele lat cieszyła się najwyższą oczekiwaną długością życia. Zgodnie z wynikami badań Global Burden of Disease, w przypadku Japończyków, problemem może okazać się nałóg tytoniowy i rosnąca otyłość wśród mężczyzn.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2019
GBP 4.952 złEUR 4.289 złUSD 3.812 złCHF 3.743 zł

Sport


Reklama