Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Historia Polski według Sabatona

Historia Polski według Sabatona
Par Sundstrom z Sabaton. (Fot. Getty Images)
Czy power metal i hard rock to dobra muzyka do nauki historii? Szwedzka grupa Sabaton udowadnia, że tak. Ich interpretacja historii Polski, jak rzadko, przebiła się do młodego pokolenia na całym świecie. Wideo tylko do trzech polskich piosenek obejrzało w sieci ponad 40 mln fanów.
Reklama
Reklama

"Ochrzczeni w ogniu, czterdziestu do jednego, duchem Spartan, śmierć i chwała, polscy żołnierze nie mają sobie równych, gniew Wehrmachtu zatrzymany" - brzmi fragment słynnego utworu grupy Sabaton "40:1". Piosenkę zainspirowała bitwa pod Wizną stoczona w dniach 7 - 10 września 1939 roku między siłami polskimi dowodzonymi przez kapitana KOP-u Władysława Raginisa a żołnierzami niemieckimi gen. Heinza Guderiana.

Na teledysku do tej piosenki pojawiają się napisy wyjaśniające, że 720 żołnierzy polskich odpierało atak ponad 42 tysięcy Niemców. 40:1 oznacza zatem, że na jednego polskiego żołnierza przypadało 40 Niemców. Z uwagi na dysproporcję sił bitwę nazwano "polskimi Termopilami". I taki napis, nawiązujący do historii Sparty, znalazł się w ruinach polskiego miejsca dowodzenia: "Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek".

Dlaczego młodzi Szwedzi zainteresowali się tym, mało znanym większości Polaków, epizodem wojny? Pomysłodawcą utworu był wokalista Sabatonu Joakim Broden, który bardzo interesuje się historią naszego kraju. To dzięki niemu na klipy Sabatonu składają się dziesiątki historycznych zdjęć, np. Władysława Andersa.

Sabaton do historii Polski powrócił na piątym albumie zatytułowanym "Coat of Arms". "Warszawa, miasto walczące! Głosy z podziemia, szepty o wolność, 1944, pomoc nigdy nie nadeszła, wzywamy, Warszawa, miasto walczące! Głosy z podziemia, szepty o wolność, Powstań i usłysz wołanie, historia wzywa cię, Warszawo, walcz!" - przejmująco zabrzmiały strofy utworu "Uprising” opowiadającego o Powstaniu Warszawskim z 1944 roku.

"To była ogromna strata dla narodu polskiego, ale ci, którzy wzięli udział w powstaniu walczyli w słusznej sprawie i nie mogli wiedzieć, jak potoczy się historia ich kraju. Pamięć o nich musi przetrwać" - mówił w Warszawie Joakim Broden.

Teledysk o Powstaniu Warszawskim jest jedną z największych filmowych produkcji polskich ilustrujących muzykę rockową. Trwający prawie 5 minut klip został zrealizowany na terenie fabryki Norblina, w okolicach Dworca Wileńskiego oraz na Placu Zamkowym w Warszawie.

Udział w zdjęciach wzięli m.in. hollywoodzki aktor szwedzkiego pochodzenia Peter Stormare, znany polski aktor młodego pokolenia Mateusz Damięcki i Monika Buchowiec.

W 2016 roku ukazał się album "The Last Stand", na którym m.in. znalazł się utwór "Winged Hussars” opowiadający o udziale polskiej Husarii w Bitwie pod Wiedniem przeciwko Imperium Osmańskiemu. Wideo do tego utworu obejrzało ponad 10 mln fanów. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama