Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hamują tycie, dostarczają błonnika, uzupełniają witaminy...

Hamują tycie, dostarczają błonnika, uzupełniają witaminy...
Orzechy włoskie - samo zdrowie! (Fot. Getty Images)
Wszyscy szukamy sprawdzonych sposobów na poprawę naszego samopoczucia. Aktywność fizyczna, zadbanie o zdrowie mózgu i dieta, to kluczowe elementy. Do tej ostatniej warto dodać jeden cenny składnik, a mianowicie orzechy włoskie.
Reklama
Reklama

Właściwości zdrowotne i odżywcze orzechów są nie do przecenienia. Dlatego eksperci zachęcają, aby stanowiły one element codziennej diety, np. zastępowały jedną z przekąsek. Warto pamiętać, że orzechy są bogatym źródłem błonnika. Równocześnie są one również cennym źródłem kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów.

Na szczególną uwagę zasługują orzechy włoskie. Według najnowszych badań, to właśnie one są niezwykle cennym elementem diety, szczególnie u osób w wieku dojrzałym. Spożywanie zaledwie dwóch porcji orzechów włoskich tygodniowo wiązało się z większą szansą "zdrowego starzenia się", co jest rozumiane, jako zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Orzechy włoskie wspierają zdrowie jelit i serca. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvarda płynie kolejny wniosek, który przemawia za włączeniem orzechów do codziennej diety - zachowanie smukłej sylwetki. Codzienne spożywanie porcji orzechów może powstrzymać nadmierny przyrost masy ciała.

Orzechy mają wiele właściwości odżywczych dla mózgu. (Fot. Getty Images)

Naukowcy twierdzą, że zastąpienie niezdrowych przekąsek, takich jak czekolada, orzechami może spowolnić przyrost masy ciała i zniwelować ryzyko otyłości u osób w średnim wieku. W tym badaniu naukowcy również podkreślali znaczenie orzechów włoskich. Z badań wynika, że jedzenie dodatkowo połowy porcji orzechów włoskich dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo otyłości o ok. 15 proc.

Orzechy to doskonała przekąska dla ciała i mózgu. Są bogatym źródłem dobrych tłuszczów, których niedobór, jak wskazuje Maria Cross terapeuta żywieniowy, może być przyczyną wielu dolegliwości.

"Tłuszcz ma złą renomę, ale jest ona w dużej mierze niezasłużona. Stanowi on jedną z trzech istotnych grup pokarmowych (pozostałe to białko i węglowodany) i powinien być głównym składnikiem diety, a unikanie go szkodzi zdrowiu i prowadzi do poważnych powikłań" - przekonuje na łamach książki "Nie powinnam tego jeść" Maria Cross, terapeuta żywieniowy.

"Są one ważnym składnikiem substancji szarej i tkanki nerwowej. Otoczka mielinowa, zewnętrzna warstwa osłaniające nerwy, zawdzięcza swą budowę nasyconym kwasom tłuszczowym. Najczęściej przyjmujemy nasycone kwasy tłuszczowe z pożywienie, ale nasz organizm także jest w stanie wytworzyć je samodzielnie, jeżeli zajdzie taka potrzeba" - wyjaśnia Maria Cross.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama