Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Gimnastyka dla mózgu na poprawę pamięci

Gimnastyka dla mózgu na poprawę pamięci
Warto zadbać o kondycję własnego mózgu, aby móc cieszyć się świetną pamięcią. (Fot. Getty Images)
Fala zalewających nas codziennie bodźców może prowadzić do problemów z zapamiętywaniem informacji. Receptą na szwankującą pamięć jest regularna gimnastyka mózgu, bazująca głównie na treningu uważności i ćwiczeniu twórczego myślenia.
Reklama

Każdego dnia jesteśmy bombardowani nowymi komunikatami. Nie dziwi zatem, że w obliczu swoistego tsunami bodźców, które zalewa nasz mózg, wiele spośród mniej lub bardziej istotnych informacji zaledwie prześlizguje się przez naszą pamięć. Jeśli mamy jednak wrażenie, że zapominamy o wiele więcej niż powinniśmy, warto wykorzystać wspierane przez naukę sposoby na poprawę pamięci.

Zacznijmy od ćwiczeń. Ostatnie badania, którego rezultaty zostały opisane w "Proceedings of National Academy of Sciences” wykazały, że zaledwie 10 minut lekkiej gimnastyki wystarcza do zwiększenia aktywności mózgu. Doniesienia te potęgują ilość dowodów łączących aktywność fizyczną z poprawą pamięci i procesów poznawczych.

"Aktywność fizyczna usprawnia przepływ krwi w mózgu – nawet po zakończeniu treningu. U osób wykonujących regularne ćwiczenia aerobowe przez 50 minut trzy razy w tygodniu zauważa się znaczącą poprawę pamięci” – wyjaśnia Sandra Bond Chapman, profesor i dyrektor Centrum Zdrowia Mózgu na Uniwersytecie Teksańskim.

Niebagatelne znaczenie ma również sposób przyswajania informacji. Eksperci przekonują, że warto czasem pozwolić sobie na bezczynność, co potwierdza badanie z 2018 roku. Uczestnicy, którzy po obejrzeniu serii zdjęć siedzieli spokojnie przez 10 minut, znacznie lepiej zapamiętali szczegóły fotografii niż osoby, które tuż po ich obejrzeniu zostały poproszone o wykonanie niezwiązanego z nimi zadania. Chwila bezczynności okazała się być kluczowa we wzmacnianiu wspomnień.

"Podczas okresów odpoczynku po zakończeniu nauki mózg nadal przetwarza informacje” – tłumaczy Lila Davachi, profesor psychologii na Uniwersytecie Columbia. „Chwila pozornego lenistwa zadziała jak powtórka materiału, bez wysiłku” – dodaje. Nawet kilka sekund bezczynności, w czasie której mózg nie jest skonfrontowany z nowymi lub stymulującymi informacjami, może wystarczyć, aby wzmocnić pamięć.

Ciągłe przeskakiwanie od jednego zadania umysłowego do drugiego pozbawia mózg niezbędnej chwili wytchnienia. Warto zastanowić się więc nad swoimi codziennymi przyzwyczajeniami. Sprawdzanie e-maili lub swoich kanałów w mediach społecznościowych w każdej wolnej chwili może być jedną z przyczyn problemów z pamięcią.

Pomocna okaże się zmiana szkodliwych nawyków oraz regularne trenowanie uważności. "Już osiem minut uważnego oddychania sprawi, że nasze funkcje poznawcze się poprawią, a pamięć wyostrzy” – przekonuje Michael Mrazek, dyrektor badań na Uniwersytecie Kalifornijskim.

"Ważne jest również unikanie działania na tzw. autopilocie. Życie toczy się nieraz w zawrotnym tempie, co rekompensujemy sobie trzymaniem się znanej i bezpiecznej rutyny, pozwalając naszym myślom, rozmowom i działaniom trwać w stagnacji” – dodaje Chapman. Pamięć i ogólny stan zdrowia mózgu wzmacniane są tymczasem przez twórcze myślenie, w oderwaniu od owej rutyny, która rozleniwia nasz umysł.

Eksperci zachęcają więc, by po przeczytaniu, obejrzeniu lub przesłuchaniu czegoś nowego, przemyśleć to i "sformułować w głowie zwięzłe komunikaty”. "Poświęćmy trochę czasu na zsyntezowanie nowych pomysłów i aktualizację wcześniejszych wniosków” – sugeruje Champan. Podobnie bowiem, jak wysiłek fizyczny wzmacnia kości i mięśnie, tego rodzaju gimnastyka umysłowa wspiera działanie mózgu i poprawia pamięć.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.07.2019
GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

Sport


Reklama