Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Gdy pijesz za mało wody...

Gdy pijesz za mało wody...
Eksperci rekomendują, aby wypić 2,5 litra wody dziennie. (Fot. Thinkstock)
Twoja skóra jest napięta, a makijaż nie trzyma się? Jesteś rozdrażniona i łatwo się dekoncentrujesz? To wszystko mogą być symptomy złego nawilżenia organizmu. Oznak wskazujących, że pijesz za mało wody, jest więcej.
Reklama

Już wczesnym popołudniem tracisz zdolność koncentracji, czujesz się wyczerpany i pozbawiony energii. Nie trzeba szukać daleko, możliwe, że twoje ciało odczuwa brak wody - donosi "Le Figaro". Aby utrzymać dobre nawilżenie ciała, jest wskazane, aby pić odpowiednio dużo wody, także po to, by uzupełniać utracone minerały. Każdy z nas potrzebuje, co najmniej 2,5 l wody dziennie. W przeciwnym razie efekty psychiczne i fizyczne braku wody są szybko zauważalne. Jakie są oznaki niedoboru wody w organizmie? Oto najważniejsze z nich.

Myślisz gorzej i mniej wydajnie. "W mózgu jest dużo wody, która jest używana w szczególności do wymiany komórkowej. Kiedy nie pijesz wystarczająco dużo, połączenia nerwowe są słabsze, a komórki są jak zwiędłe. Nie wspominając, że krew gęstnieje, krąży mniej dobrze i nie dostarcza prawidłowo tlenu do mózgu" - wyjaśnia dr Thomas Kasa.

Gdy jesteś rozdrażniony, to też może wynikać z niedostatku wody. "Złe połączenie między komórkami również wpływają na nastrój. Brak wody zwiększa wrażliwość w sposób ogólny i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na emocje, bardziej źli - dodaje Kassab.

Często mrugasz. Choć dobrze wiemy, że nasze oczy zawierają wodę, rzadko zdajemy sobie sprawę z wpływu na ich kondycję braku dobrego nawilżenia. To ma sens: mrugasz, gdy oczy są suche. "Kiedy zabraknie wody, częściej mrugamy, aby zmusić oko do nawodnienia" - wyjaśnia specjalista.

Brak odpowiedniego nawodnienia wywołuje także bóle głowy. W przypadku odwodnienia woda znajdująca się w komórkach ma trudności z przenikaniem do mózgu. "Wymiana jest wtedy gorsza, mózg traci elastyczność, a to powoduje ból " - zauważa Florence Raynaud, biolog farmaceuta. "Pierwszym odruchem, zanim sięgniemy po tabletkę od bólu głowy, jest wypicie dużej szklanki zimnej wody" - informuje Thomas Kassab.

Woda najlepiej smakuje w wersji na zimno i z liściem mięty. (Fot. Thinkstock)

Rzadko chodzisz do toalety. Natura dobrze działa, więc kiedy organizmowi brakuje wody, zatrzymuje to, co ma. "Oto dlaczego nie chodzimy często do toalety i mniej się pocimy, gdy nie pijemy wystarczająco dużo w ciągu dnia" - zauważa farmaceutka Florence Raynaud. Drugą oznaką złego nawodnienia jest kolor moczu, bardziej nasycony, ponieważ nierozcieńczony.

Twoja skóra jest bardziej napięta. Choć stosujemy codziennie krem na twarz, nie jesteśmy zadowolone z efektów. Dermatolog Nina Roos wyjaśnia: "Złe nawodnienie wpływa na skórę właściwą i na naskórek. Bariera skórna nie działa prawidłowo, a komórki nie zamykają się. Skóra wpuszcza mikroby, alergeny, które powodują podrażnienie.

Symptomem braku wody może być także fakt, że makijaż nie trzyma się dobrze. Brak wody w naturalny sposób wpływa na skórę, a zatem i na makijaż. "Kiedy nie pijesz wystarczająco dużo, makijaż nie jest dobrze połączony ze skórą" - dosdaje dr Nina Roos.

Wynikiem braku wody jest także fakt, że twoja skóra traci elastyczność. Obserwujesz, jak małe zmarszczki pojawiają się wokół oczu i ust. Wszystko prawdopodobnie pochodzi ze złego nawodnienia. "Nazywa się to testem fałdowania. Aby upewnić się, że twoja skóra jest odpowiednio nawilżona, możesz uszczypnąć skórę ramienia lub twarzy kciukiem i palcem wskazującym. Fałda, która szybko nie powraca do swojego pierwotnego położenia, ujawnia brak wody " - ocenia dermatolog.

Aby temu zaradzić, pijemy więcej wody i obserwujemy nasz organizm. Poza uzupełnianiem wody nie pomijamy ważnego składnika odżywczego: kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają spójność komórek. Wskazane jest zaopatrzenie się w tłuste ryby, suszone owoce i oleje roślinne bogate w omega-3 "- radzi dr Nina Roos.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2019
GBP 4.891 złEUR 4.310 złUSD 3.862 złCHF 3.821 zł

Sport


Reklama