Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Fontanna di Trevi znów opanowana przez niezdyscyplinowanych turystów

Fontanna di Trevi znów opanowana przez niezdyscyplinowanych turystów
Słynny zabytek przeszedł niedawno niezwykle kosztowny remont. (Fot. Thinkstock)
Wraz z nadejściem pełni sezonu letniego i najazdem tłumów gości z całego świata Rzym ma znów poważny problem z niezdyscyplinowanymi, pozbawionymi dobrych manier turystami. Ich rażące często zachowanie najbardziej rzuca się w oczy przy fontannie di Trevi.
Reklama

Słynna barokowa fontanna, która niedawno odzyskała blask i splendor dzięki gruntownemu, kosztownemu remontowi i konserwacji, jest zabytkiem szczególnie chronionym w Wiecznym Mieście. Wprowadzono tam szereg zakazów, by nie dopuścić do zniszczenia budzącej zachwyt budowli. Obowiązuje stanowczy zakaz kąpieli, moczenia nóg, siadania na brzegu i jedzenia, wspinaczki. Za występki te grożą surowe kary w wysokości do ponad 400 euro.

Zakazy te są regularnie łamane, a większość zagranicznych turystów nawet o nich nie wie. Każdego dnia tysiące turystów siadają na odnowionych brzegach fontanny z lodami i napojami, moczą nogi, a nawet, by zrobić sobie zdjęcie, wdrapują się na rzeźby i kamienie niszcząc je butami.

Nagranie filmowe, zamieszczone na stronie dziennika "Corriere della Sera", który napiętnował te zachowania, pokazuje też wyraźnie, że patrole straży miejskiej często już nie interweniują i nie ścigają sprawców, mimo wcześniejszych zapowiedzi kategorycznych działań.

Władze rzymskie ogłaszały, że chcą, by przy zabytku baroku obowiązywały takie same zasady zwiedzania, jak w muzeach. Turyści, wyjaśniano, będą w ogonku przechodzić przed słynną budowlą i nie będą mogli się przed nią zatrzymywać na dłużej niż wymaga tego rytuał wrzucenia monety w nadziei na powrót do miasta.

Na razie zarząd stolicy nie reaguje. Znacznie bardziej stanowcze są władze Wenecji, gdzie jako karę za wybryki i niecywilizowane zachowanie wprowadziły zakaz pobytu w mieście na wzór tego stadionowego. Niezdyscyplinowani turyści otrzymują formalny nakaz jego opuszczenia.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.07.2019
GBP 4.721 złEUR 4.258 złUSD 3.787 złCHF 3.848 zł

Sport


Reklama