Menu

Europejski naród "uzależniony" od gier losowych

Europejski naród "uzależniony" od gier losowych
W Portugalii nasila się zjawisko "pociągu do loterii". (Fot. Thinkstock)
Odczuwający skutki kryzysu ekonomicznego Portugalczycy wydają coraz więcej pieniędzy na loterie i inne gry losowe. W ub.r. w tym 10-milionowym kraju wydano rekordowe środki na tego typu zabawy - ponad 3,5 mld euro.
Reklama

Z danych Santa Casa da Misericordia, instytucji organizującej gry losowe, wynika, że najpopularniejszą nad Tagiem i Douro zabawą jest obecnie “Zdrapka”, czyli kupony, na których znajdują się zakryte liczby. Niekiedy okazują się one szczęśliwe. W ub.r. Portugalczycy wydali na udział w tej grze blisko 1,5 mld euro.

Nigdy wcześniej mieszkańcy Portugalii nie wydawali tyle na różnego rodzaju gry hazardowe jak w 2017 r. Na obstawianie zawodów sportowych, loterie i innego rodzaju zabawy przeznaczyli oni łącznie 3,52 mld euro, czyli o 11 proc. więcej niż w 2016 r.

Lizbońska emerytka Maria Silva przyznaje, że choć sama nie rozumie dlaczego mieszkańcy wychodzącego z kryzysu gospodarczego kraju wydają coraz więcej pieniędzy na mniejszy lub większy hazard, to potwierdza nasilające się zjawisko “pociągu do loterii”.

“Nie pochwalam uzależnienia od hazardu, szczególnie wśród osób, które nie mają stałego zatrudnienia, albo ich dochody są niskie. Co innego, kiedy gra się okazjonalnie. Sama gram niekiedy w Euromiliony” - wyznaje lizbońska seniorka.

Na grach losowych, w tym na zakładach bukmacherskich, korzysta państwowa kasa. Z danych portugalskiego ministerstwa finansów wynika, że tylko z tytułu udziału Portugalczyków w “obstawianiu” online Lizbona zainkasowała w ub.r. 54 mln euro.

Portugalczycy należą do czołówki narodów najczęściej wygrywających w popularnej w Europie Zachodniej loterii Euromiliony. W ciągu 13 ostatnich lat wygrali oni w ramach pierwszych nagród ponad 2 miliardy euro.

Najwięcej wygranych w ramach pierwszej nagrody portugalskiej edycji Euromilionów, uruchomionej w tym kraju pod koniec 2004 r., zanotowano dotychczas w Porto i Lizbonie. Szczęśliwi zwycięzcy zainkasowali tam łącznie 400 mln i 250 mln euro.

Badania dowodzą, że wydane na kupony Euromilionów pieniądze w Portugalii stanowią dwukrotność zarobionej kwoty przez wszystkich portugalskich beneficjentów tej loterii.

W ub.r. łączne wydatki Portugalczyków na Euromiliony przekroczyły 800 mln euro.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.11.2019
GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

Sport


Reklama