Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci zbadali, czy ziemniak jest zdrowy

Eksperci zbadali, czy ziemniak jest zdrowy
Wbrew obiegowej opinii, ziemniaki mają stosunkowo niewiele kalorii. (Fot. Getty Images)
Ma więcej witaminy C niż jabłka, a zarazem pięć razy mniej kalorii niż często goszczące na naszych stołach makarony i kasze. Niepozorny ziemniak to warzywo zdrowe, lekkostrawne i niezwykle wszechstronne. Uczeni przekonują, że dzięki innowacyjnym uprawom, będzie on jednym z nielicznych warzyw, które zdołają przetrwać kryzys klimatyczny.
Reklama
Reklama

Do ziemniaka prawa roszczą sobie kraje z całego świata, uznając go za swój narodowy produkt. W 1957 r. francuski filozof i intelektualista Roland Barthes, w swoich słynnych "Mitologiach" nazwał wytwarzane z ziemniaków frytki ("la frite") "kulinarnym symbolem francuskości", potrawą "nostalgiczną i patriotyczną".

W rzeczywistości ziemniaki około 8 tys. lat temu zadomowiły się w Andach Ameryki Południowej, skąd zostały sprowadzone do Europy dopiero w połowie XVI wieku. Później rozprzestrzeniły się niemal na całym świecie. Dziś wiodącymi światowymi producentami ziemniaków są Chiny, Indie, Rosja i Ukraina.

Ziemniak jest obecnie pokarmem globalnym. Należy do najbardziej dostępnych i najtańszych warzyw. Możemy przyrządzić na jego bazie całe mnóstwo potraw – począwszy od pożywnych zup i zapiekanek, na uwielbianych na całym świecie frytkach skończywszy.

Niepozorny ziemniak jest ponadto skarbnicą witamin i mikroelementów. Zawiera on prawie wszystkie istotne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Posiada mnóstwo witaminy C, której ma w sobie więcej nawet niż jabłka. Obfituje także w obniżający ciśnienie krwi potas, magnez oraz usprawniający przemianę materii błonnik. Jest lekkostrawny i niskokaloryczny – w 100 gramach znajduje się zaledwie 77 kalorii, co czyni ziemniaka pięć razy mniej kalorycznym produktem niż choćby popularne makarony i kasze. Pod względem prozdrowotnych właściwości, ziemniak zdaje się warzywem bezkonkurencyjnym w porównaniu z jakąkolwiek inną jadalną rośliną.

Na początku XX wieku naukowcy zaczęli pracować nad łączeniem genów różnych odmian ziemniaków. Te dzikie mogą stanowić odpowiedź na jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata, jakim jest kryzys klimatyczny.

Tradycyjnie uprawiany ziemniak jest bowiem wrażliwy na zmieniające się warunki atmosferyczne. Ostatnie badanie wykazało, że w wyniku zmian klimatu do 2085 roku może nastąpić zmniejszenie do 26 proc. globalnych plonów bulw. Tworzenie innowacyjnych upraw i nowych gatunków odpornych na te zmiany i wykazujących szczególnie pożądane cechy, takie jak tolerancja na mróz, suszę i wzrost temperatury, mogą sprawić, że ziemniak – roślina będąca skarbnicą witamin i mikroelementów – stanie się warzywem przyszłości.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama