Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci twierdzą, że koronawirus nie przenosi się przez jedzenie

Eksperci twierdzą, że koronawirus nie przenosi się przez jedzenie
Podczas gdy groźny wirus rozprzestrzenia się po świecie, warto uzupełniać wiedzę na jego temat... (Fot. Getty Images)
Nie ustaje panika związana z epidemią koronawirusa. Wraz z doniesieniami na temat kolejnych śmiertelnych przypadków zakażenia COVID-19, rodzą się nowe pytania i wątpliwości na temat możliwych dróg transmisji wirusa.
Reklama
Reklama

Czy może być on przenoszony za pośrednictwem produktów spożywczych? Czy bezpiecznie jest robić zakupy na targach żywności i stołować się w restauracjach? Eksperci wyjaśniają.

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa, rośnie strach przed globalną epidemią i jej konsekwencjami. Doniesienia o kolejnych śmiertelnych przypadkach zakażenia COVID-19, prowokują pytania o to, w jaki sposób możemy ustrzec się przed chorobą, na którą jak dotąd nie wynaleziono lekarstwa. Wiadomo, że zarazić można się drogą kropelkową. Eksperci przypominają więc, że podstawową bronią w walce z wirusem jest przestrzeganie zasad higieny. Niepokój budzi jednak kwestia jedzenia. Czy wirus może się przenosić przez pożywienie?

"Na ten moment nie dysponujemy żadnymi informacjami, które mogłyby sugerować, że COVID-19 może być przenoszony przez żywność lub opakowania żywności" – przyznał w rozmowie z „Huffington Post” rzecznik amerykańskiego Departamentu Rolnictwa ds. Bezpieczeństwa Żywności i Kontroli Żywności. I dodał, że ponieważ infekcja dotyczy głównie układu oddechowego, szansa na przeniesienie COVID-19 za pośrednictwem pożywienia jest w istocie bardzo niska.

Z tą tezą zgadza się inny naukowiec. „Nie ma na razie dowodów na to, że wirusy dróg oddechowych są transferowane przez żywność” – dodaje Benjamin Chapman, profesor i specjalista ds. bezpieczeństwa żywności na North Carolina State University.

Zamiast wpadać w panikę, warto po prostu stosować się do zaleceń specjalistów. I nie zmieniać radykalnie swoich przyzwyczajeń. (Fot. Getty Images)

Nie musimy zatem rezygnować z robienia zakupów na targach czy chodzenia do restauracji z obawy przed możliwością zakażenia. „Nic nie jest całkowicie bezpieczne, czyli jest tak samo, jak przedtem, zanim dowiedzieliśmy się o koronawirusie” – zauważa gorzko Don Schaffner, specjalista ds. chorób wewnętrznych i profesor na Rutgers University.

Uczony zwraca uwagę, że nawet gdyby koronawirus znalazł się w jedzeniu, zostanie on zniszczony podczas obróbki termicznej pokarmów. Należy przy tym starać się zachować środki ostrożności podobne do tych, które zaleca się w ramach zapobiegania grypie. „Ryzyko związane z zarażeniem wirusem w restauracjach polega na tym, że w jednym miejscu przebywa wiele osób, które mogą go roznosić. Kluczowe jest więc mycie rąk i dezynfekowanie przez pracowników wszystkich możliwych powierzchni – od klamek po blaty stołów” – instruuje Champan.

Podobne wskazówki dotyczą gotowania w domu. Pamiętać musimy przede wszystkim o jak najdokładniejszym myciu rąk. Podczas przygotowywania żywności wystarczy przestrzegać standardowych praktyk bezpieczeństwa, takich jak utrzymywanie w czystości miejsca, w którym przechowujemy i przyrządzamy żywność, odseparowanie surowego mięsa od innych produktów, chłodzenie żywności, która tego wymaga i gotowanie w odpowiedniej temperaturze.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama