Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci ostrzegają, które dodatki do kawy są niezdrowe

Eksperci ostrzegają, które dodatki do kawy są niezdrowe
Jeśli chcemy zadbać o zdrowie i figurę, postarajmy się wyzbyć nawyku słodzenia kawy. (Fot. Getty Images)
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej małej czarnej. Podczas gdy jedni uwielbiają charakterystyczny, gorzkawy smak kawy, inni wolą nieco go złagodzić za pomocą mleka, cukru lub słodkiego syropu. Eksperci ostrzegają, że niektóre składniki dodawane do tego pobudzającego napoju mogą zaszkodzić zdrowiu.
Reklama
Reklama

Bodaj najczęściej wykorzystywanym składnikiem jest okryty złą sławą cukier. Kiepską reputację zawdzięcza on przede wszystkim swojej kaloryczności i negatywnemu wpływowi na zdrowie. Częste spożywanie słodkich pokarmów zwiększa wszak ryzyko nadwagi i otyłości, cukrzycy, zaburzeń nastroju oraz problemów z cerą. Jeśli więc chcemy zadbać o zdrowie i figurę, postarajmy się wyzbyć nawyku słodzenia kawy.

"American Heart Association zaleca mężczyznom przyjmować dziennie nie więcej niż 9 łyżeczek cukru, a kobietom maksymalnie 6. Jeśli przeciętny człowiek wypija od jednej do dwóch filiżanek kawy dziennie i dodaje około 2 łyżeczki cukru, stanowi to około 30-65 proc. dziennego spożycia tego składnika w przypadku kobiet oraz 25-40 proc. w przypadku mężczyzn. To bardzo dużo!" - tłumaczy dietetyczka Stefani Sassos w rozmowie z "Huffington Post". Osobom, które chcą zrównoważyć gorycz espresso ekspertka poleca dodanie do filiżanki odrobiny cukru kokosowego. "Zawiera znacznie więcej witamin i minerałów niż biały rafinowany cukier, a poza tym ma wspaniały karmelowy smak" - podpowiada.

Kolejnym popularnym dodatkiem do kawy jest mleko. Zdania na temat jego szkodliwości są jednak podzielone. Z jednej strony bowiem mleko hamuje wchłanianie kofeiny, a co za tym idzie czyni kawę nieco mniej pobudzającą, z drugiej zaś - sprawia, że napój ten jest łagodniejszy dla żołądka. Poza tym mleko jest źródłem niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu białka, a także magnezu i wapnia, które kawa wypłukuje. "Niektóre badania sugerują, że należy ograniczyć spożycie nabiału, inne zaś dowodzą, że jest on nam potrzebny. Niewielka ilość mleka, jaką dodajemy do kawy, nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Jeśli zaś pojawią się dolegliwości ze strony układu trawiennego, warto krowie mleko zamienić na roślinne, takie jak sojowe, migdałowe czy owsiane" - wskazuje dietetyczka Amanda Frankeny.

Coraz większą popularnością cieszy się ostatnimi czasy dodawanie do kawy oleju kokosowego. Celem takiego zabiegu jest wzbogacenie pobudzającego napoju o zdrowe tłuszcze. Największym uznaniem cieszy się on wśród osób stosujących na co dzień dietę ketogeniczną – olej kokosowy pomaga wszak w utrzymaniu ketozy, stanu metabolicznego, w którym organizm jako paliwo wykorzystuje nie glukozę, a ketony, czyli cząsteczki powstałe w wyniku rozkładu tłuszczu. Powszechnym stało się przekonanie, że kawa z dodatkiem oleju kokosowego jest skutecznym narzędziem w walce o smukłą sylwetkę. "Twierdzenie, że picie takiego napoju o poranku eliminuje uczucie głodu i pomaga schudnąć, jest problematyczne. Nie ma żadnych wiarygodnych badań, które potwierdziłyby prawdziwość tej tezy" – zaznacza Frankeny.

Dietetyczka podkreśla, że taka kawa jest przy tym mocno kaloryczna. "Filiżanka może mieć nawet 500 kalorii i 50 g tłuszczu, czyli tyle, ile kryje w sobie 14 kawałków boczku. Chociaż tłuszcz jest jednym z kluczowych składników zbilansowanego jadłospisu, jego nadmiar może doprowadzić do podniesienia poziomu cholesterolu" – przestrzega Frankeny. Ekspertka sugeruje, by amatorzy takiego połączenia dodawali do filiżanki maksymalnie pół łyżeczki oleju. Albo zastąpili go mlekiem kokosowym, które jest mniej kaloryczne i posiada znacznie mniej tłuszczów nasyconych.

Wśród niezdrowych dodatków do kawy prym wiodą słodkie syropy. Mimo że doskonale wzbogacają smak latte lub cappuccino, są istną bombą kaloryczną. "Klasyczna porcja syropu karmelowego zawiera około 100 kalorii i 25 g cukru, co stanowi dzienny limit spożycia cukru dla osoby dorosłej" – podkreśla dietetyczka Tamar Samuels. Jeśli chcemy ograniczyć spożycie cukru, warto zamienić syropy smakowe na przyprawy, takie jak cynamon czy kurkuma. "Cynamon równoważy poziom glukozy we krwi, przyspiesza przemianę materii oraz pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu z organizmu. Kurkuma z kolei jest skarbnicą przeciwutleniaczy, działa antybakteryjnie i rozkurczowo. Przyprawy to idealny dodatek do kawy, który nie tylko polepsza smak i aromat tego napoju, ale także potęguje jego korzyści zdrowotne" - konkluduje ekspertka.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama