Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dźwięki wpędzają Cię w depresję? To może być mizofonia!

Dźwięki wpędzają Cię w depresję? To może być mizofonia!
Mizofonia to choroba, którą często się lekceważy. (Fot. Thinkstock)
Z mizofonią zmaga się wiele osób. Niektórzy mylą ją ze zwykłą niechęcią do niektórych dźwięków, natomiast choroba ta ma dużo głębsze podłoże i szerokie spektrum reakcji, które chory może wykazywać.
Reklama

"Przez wiele lat przypisywano temu zjawisku kilka określeń. Najczęściej kojarzy się to z szumami usznymi, z nadwrażliwością na dźwięki" - tłumaczy prof. Henryk Skarżyński.

Dźwięków wywołujących ataki paniki i złości jest bardzo wiele. Począwszy od oddychania, po chrząkanie i kasłanie osób znajdujących się dookoła. W niektórych przypadkach wyodrębnia się nadwrażliwość na ruchy bądź zachowania innych ludzi. Co ciekawe, mizofonicy najgorzej znoszą odgłosy wydawane przez swoich bliskich. "Ta bliskość może spotęgować to odczucie mlaskania, zgrzytania zębami, pociągania nosem" - dodaje profesor.

Ważne jest, aby takie osoby otoczyć opieką, bowiem często nie panują one nad własną agresją i słowami wypowiadanymi w stronę bliskich. Często spotykają się z odrzuceniem przez rodzinę, która nie dopuszcza do siebie myśli o istnieniu choroby, w wyniku czego u osoby chorej pojawiają się większe problemy psychiczne.

Istnieją różne czynniki wywołujące chorobę. "Część tych osób rzeczywiście słyszy lepiej, ma nadwrażliwość. Spotykamy się z takim zjawiskiem na przykład po leczeniu różnych schorzeń" - profesor podaje przykłady ludzi, których słuch uległ poprawie po operacji bądź urazie. Taki problem da się zazwyczaj skutecznie zlikwidować w ciągu kilkunastu dni ponieważ wystarczy nauczyć pacjenta obecności danego dźwięku.

W przypadku osoby, która nie miała schorzeń układu słuchowego, stosuje się terapię behawioralną. "Jeżeli jest dobry słuch, to zaczynamy oswajać z tym dźwiękiem" - tłumaczy Skarżyński. Ten przypadek jest jednak trudny do wyleczenia, a sama terapia jest dla pacjenta bardzo ciężka. Jak tłumaczy profesor, polega ona na obcowaniu z drażniącym nas czynnikiem, co ma prowadzić nie tylko do tolerancji, ale także akceptacji danego dźwięku.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.09.2018
GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

Sport


Reklama